Z turistických cest po Česku, Moravě, Slezsku i Slovensku se vždycky rád vracel do své rodné obce, do kraje pod Buchlovem a vdechoval vůni míst, posvěcenou světlou stopou svých rodičů i předků.

Z lásky k rodné hroudě vydal Turistického průvodce uherskohradišťským okresem, jako spoluautor se podílel na dvou dílech turistických průvodců o Chřibech a Bílých Karpatech. Nelze nevzpomenou jeho brožuru Čutora a lidové zvyky v Tupesích. V trilogii o dějinách a historii obce Tupesy, z nichž třetí publikace byla před několika dny slavnostně pokřtěna při Svatováclavském dnu v obci, podal o vesnici, v níž žijí potomci pracovitých a hrdých Moravských Slováků, obraz pravdivý a nezkreslený.

„Naše obec zažila ve své historii několik migračních období pravděpodobně z oblasti Slezska a Valašska. Tuto migraci, výměnu sídliště stěhováním, nám dokladuje především podobnost tupeského a valašského nářečí," tvrdí František Mikula, autor tří svazků knih Z historie Tupes. Dává k dobru, že je v nich 1600 slov tupeského nářečí. Bude-li někdo srovnávat tupeské a valašské nářečí, zjistí, že ta podobnost je obrovská.

„Je zvykem, že ke kulatým výročí se dávají dary. Já je dostal od rodiny, přátel i od obecního úřadu Tupesy, který na své náklady vydal třetí díl z knižní trilogie s názvem Z historie obce Tupesy III," tetelí se blahem její autor. Vysekne poděkování pracovnici obecního úřadu Janě Šimonové, která přepisovala jeho autorské texty plné škrtů, šipek a kroužků, ale také Zdeňce Šmatelkové a Evženu Skulovi za jazykovou úpravu a ilustraci knihy.

Pak se pamětník, autor knih a košatějších letopisů v kronikách posadí na okovanou dubovou truhlu s víkem a třemi petlicemi, kterou dostal jako dar od obce ke svým padesátinám, a připomene její historii. „I básník Svatopluk Čech zatoužil v roce 1881 spatřit náš kvetoucí kraj, pestrost lidového kroje se všemi svěžími barvami jarního kvítí a navštívil Tupesy. Tehdejší řídící Šíra ubytoval spisovatele v malé místnosti školy. Do staré obecní truhly si Čech uložil své osobní věci," přiblížil František Mikula spisovatelův čtrnáctidenní červnový pobyt v Tupesích.

V Čechově truhle má v konceptech více než padesát historek, které se vztahují v Tupesům, a řadu dalších nosí ve své hlavě. „Literárně bych je mohl zpracovat. Mohla by z nich být knížka podobná Galuškovu Slovácko sa súdí. To už se mně asi nepodaří, protože pouze jeden člen z naší rodiny přežil své devadesátiny," usoudí František Mikula.