Ilík je bezesporu výrazná osobnost regionu, především je znám jako dlouholetý primáš cimbálové muziky Burčáci z Míkovic (od roku 1966). Ale jeho záběr je mnohem širší, jinak by se těžko mohl stát držitelem Ceny města Uherské Hradiště za rok 2016.

Narodil se v Míkovicích, žije v Uherském Hradišti, ale do svého rodiště se rád vrací za folklorem a Burčáky, pochopitelně také kvůli milované chalupě v Rúbanici. Absolvoval Gymnázium v Hradišti a Vysokou školu dopravní v Žilině - jako inženýr byl celý profesní život věrný železnici, mnoho let působil jako přednosta stanice ve Starém Městě.

Široký je jeho záběr v oblasti folkloru, s Burčáky připravil množství zajímavých pořadů a vydal několik hudebních nosičů. S kapelou je stálým hostem strážnického festivalu, vlčnovské jízdy králů a mnoha dalších významných festivalů, spolupracovali s několika folklorními soubory regionu, často reprezentovali v zahraničí, i když nejraději hrají asi doma, v Míkovicích.

Významná je i Ilíkova publikační činnost: knihy Slovácká dědina Míkovice, Slovník nářečí regionu Dolní Poolšaví, publikace o Otakaru Máchalkovi (zkladateli podniku OTMA) a také podíl na knize Hody s právem kdysi a dnes (a jistě má něco v šuplíku…). Těch několik řádků nemůže postihnout celou osobnost Františka Holmese Ilíka…

Tož Fanošu - ať ti to hraje, zpívá, organizuje, píše atd. A „na zdraví"!!!