K těm posledně jmenovaným tvůrcům betlémů patří František Gajdorus z Uherského Hradiště, s nímž se potkávám na jeho výstavě v Turistickém centru Velehrad.
Přede mnou se otevírá svět lidové poetiky v podobě prastarých symbolů Vánoc, starších než vánoční stromky. Při pohledu na třicet betlémů mám pocit, že Kristus se nenarodil v daleké Judei, ale mezi těmi nejobyčejnějšími lidmi v naší vlasti. Ty malé a zdánlivě statické scény jsou spolu s uměním lidového tvůrce poutem s našimi předky.
„Zvyk stavět betlémy patřil zejména v minulosti k nejrozšířenějším vánočním zvykům. Já se je rozhodl konstruovat v roce 1990. Tehdy v jedněch novinách vyšla perokresba Alšova betlému. Vymaloval jsem si jej, vystřihl, nalepil na překližku, vyřezal a betlém byl pod stromečkem," vzpomíná sedmdesátiletý František Gajdorus.
Vyřezávat betlémy z letecké překližky by podle něj bylo příliš nákladné, takže začal pátrat po levnější podkladové alternativě. „Jesličkové archy nebo z nich vystřižené figurky jsem začal lepit na tenká prkénka z bedniček od mandarinek a jemnými lupenkovými pilkami je vyřezávat. A to se mi osvědčilo," svěřuje se pan František, u nějž zvítězila chuť tvořit vlastníma rukama takzvané stavěcí betlémy s desítkami figurek. Ty se dají snadno postavit do krajiny z polystyrénu a rychle se po Hromnicích také uklidí do krabic.
Malované betlémy Ladovy a Alšovy, Peroutkové, Kvěchové, ale i ty z Pitery, Perry či Lanšperku jejich tvůrce podle vlastní fantazie upravuje a občas ani nerespektuje betlémářskou zásadu nezasahovat do díla. Prostě tak, jak to Františka při pohledu na betlém napadne. „Někdo možná namítne, že betlém by měl zůstat takový, jaký jej autor vytvořil. Já si ale myslím, že autoři betlémových archů je vytvořili k tomu, aby lidem dělaly radost, aby žily. Ne proto, aby ležely někde naplacato ve skříni," míní František Gajdorus. Symbolům Vánoc vdechuje život kvůli kukadlům dětí, pro lidskou radost a pro potěšení z vlastní práce. Díky Hradišťanovi nadšenému pro tvoření se daří zachránit unikátní doklady zručnosti a nápaditosti. Ostatně, kolik kluků i dospělých si dnes nalepí na překližku papírové figurky z betlému, vezme lupenkovou pilku a vyřeže si je?