Devětaosmdesátiletý František Dvořan z Buchlovic si stroj osobně vyrobil a v roce 1949 uvedl do provozu. Traktor byl podle svého výrobce vůbec prvním podobným strojem, který posílil zemědělské práce v Buchlovicích a postupně tak zastal činnosti, které byly tehdejší doménou koní a jiných domácích zvířat. Vyučený strojní zámečník František Dvořan strávil v Buchlovicích prakticky celý život a jeho velkou část zasvětil právě i zemědělským pracím. Mimo veterána, který se objevil na sobotním srazu traktorů v Osvětimanech, vyrobil ještě několik dalších kousků.

„Tento je ze všech nejmenší, ale i tak mi tehdy jeho výroba zabrala tuším celou zimu," zavzpomínal na dobu svého mládí František Dvořan. V současnosti už svému veteránu dopřává zaslouženého odpočinku. „Své si už za ta léta odpracoval, dnes už je zaparkovaný v garáži a vyráží jen do Osvětiman na sraz," prozradil dnešní funkci stroje jeho hrdý výrobce. A sám je velice rád, že se o motorového stařečka má i nadále kdo starat.

„Motorkám či traktorům se věnuji prakticky odjakživa a když jsme se před několika lety dozvěděli o prvním srazu traktorů v Osvětimanech, hned jsme společně našeho veterána dali do kupy a zprovoznili," popsal znovuvzkříšení stroje osmadvacetiletý Jan Dvořan, který se v této zálibě vydal ve šlápějích svého dědečka. Traktor Dvořanů, který má benzínovou motorovou jednotku Slavia 5 HS, čtyřstupňovou převodovku, chladič ze Škody 706 či přední kola z letadla, se v minulosti využíval jak pro tažné práce na poli, tak také pro postřik vinic, ke kterému na své zádi za sedadlem vozil 200 litrovou nádrž. V sobotu 7. června se pod dohledem svých majitelů symbolicky zapojil do závodu traktorů v Osvětimanech a připomněl tak samotné počátky těchto strojů.

Související OBRAZEM: Dvě desítky traktůrků řádily v Osvětimanech