„Tuto akci pořádáme jako vzpomínku za profesionálního hasiče, který před čtrnácti lety tragicky zahynul při dopravní nehodě. Tento muž byl velkým milovníkem náročných sportů. Jezdil na kole, věnoval se horolezectví, běhu, a právě i tyto disciplíny, které tady hasiči musejí zvládnout, jsou vlastně takovým odrazem jeho koníčků,“ vysvětlil mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Na patnáct dvojic záchranářů nejen ze Zlína, ale i z Ostravy či Liberce čekalo na trati deset kilometrů běhu těžkým terénem a dalších patnáct jízdy na kole.
„V běžecké části musejí sportovci vylézt na skalní stěnu, slanit do kamenolomu a překonat hluboký příkop pomocí lezeckého traverzu. V jízdě na kole pak závodníci bojují především s velkým převýšením, překonáním schodů ke kostelu a závěrečným stoupáním,“ popsal mluvčí. Dodal, že obvykle ze všech závodníků dorazí do cíle přibližně polovina.

Extrémně náročnou trať měli problém zvládnout i ostřílení soutěžící. „Letos už je to můj osmý ročník. A musím říct, že stále je to dost náročné. A ani ne tak zdolat tu vzdálenost, jako překonat tak členitý terén,“ řekl ještě zadýchaně jeden ze zlínských hasičů Vítězslav Polčák.

Soutěž se však každoročně neobejde i bez zranění či škrábanců. „Proto tady taky máme zdravotnickou službu, která je připravena na rizikových místech,“ konstatoval Mitáček. Naštěstí pomoc lékařů včera nebyla nutná. „Mám jen odřené koleno, ale jen lehce. Musím ale říct, že jsem poněkud podcenil běh. Ten byl pro mě nejnáročnější. Letos jsem si to zkusil poprvé, ale příští rok už si půjdu na vítězství,“ tvrdil odhodlaně další ze zlínských záchranářů Bogdan Boček.

Putovní pohár, který byl nachystán pro vítěze, si letos odneslo družstvo z Valašského Meziříčí.