VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: Putovní prsatá včela zamířila k pěvcům z Kněžpole

Včelary – Dvaapadesátiletý člen mužského pěveckého sboru Kněžpole Miroslav Mikin Janků mohl v sobotu pětačtyřicet minut po dvaadvacáté hodině pozvednout nad svou hlavu putovní Včelarskou baňku, dřevěnou plastiku prsaté včely. Stalo se tak poté, co prezident včelařského koštu pálenek František Janků vyhlásil absolutního vítěze prvního letošního veřejného novoročního ochutnávání kořalek na Slovácku.

12.1.2015
SDÍLEJ:

Miroslav Janků z pěveckého sboru Kněžpole převzal nejen prsatou včelu za absolutní vítězství v soutěži, ale i druhou cenu od babské komise.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

„Do listiny vítězů ale nebude zapsáno moje jméno, ale kněžpolský pěvecký sbor. Já byl jen sborem pověřen převzetím jakékoliv ceny, v případě, že se v tom slivovicovém klání umístí na některém z předních míst," vysvětluje Miroslav Janků. Před vynesením verdiktu degustátorů i desetičlenné babské komise se kolem ostřílených porotkyň točil, usmíval se na ně, tu a tam si dokonce putovní včelu přišel pohladit po jejím zadečku.

„Jeho úsměvy jsme se ale nenechaly ovlivnit, byť by si to někdo mohl po vyhlášení výsledků myslet. Ale slivovice kněžpolských zpěváků byla tak dobrá, že jí naše komise přiřkla druhé místo. Prvenství jsme přiznaly včelarskému Františku Fuskovi," nechala se slyšet prezidentka babské komise Marta Machová.
Široké veřejnosti dává touto cestou na vědomí, že Včelarská baňka má dva prezidenty. Tím nejvyšším je František Janků, ona je jen prezidentkou desetičlenné babské komise. „Jen jednou za těch 14. ročníků Včelarské baňky se ženy shodly s mužskou porotou. Baby mají asi jiné huby," řekla s úsměvem Marta Machová. Svatosvatě prohlásila, že babská komise zodpovědně koštovala všechny finálové vzorky. „Protože jsme zvyklé pít slivovici z včelařských zdrojů, poznáme, která z těch k hodnocení předložených je skutečně dobrá a bude návštěvníkům koštu chutnat," dodala prezidentka.

Hlava včelařského koštu, František Janků, oznámila, kdo získal barevnou stuhu a diplom za druhé a třetí místo v hlavní kategorii destilátů. „Radkovi Šilcovi z Jankovic pošleme ocenění za druhé místo. Jeho pálence přiřkli porotci 100 bodů, tedy o dva méně než té vítězné. Třetí místo patřilo včelařskému Vladimíru Vymyslickému, jehož slivovice dostala od porotců 96,5 bodu," informoval prezident koštu.

Ten udělil řadu vedlejších cen. Třeba Baňku smrťák roku, Baňku nejlepší huba a nejlepší degustátor, ale také cenu za nejvzdálenější vzorek. Byla jí třtinovice od Johna Matějíčka z Brazílie.

Čtrnáctý ročník Včelarské baňky, na němž se sešlo 130 vzorků destilátů, potěšil nejen jejich vyznavače, ale i tance. K němu i ochutnávání kořalek vyhrávala cimbálová muzika Včelaran. „Přijely jsme na včelarský košt za kamarádkami z babské komise. Dobře jsme se pobavily a pokoštovaly několik vzorků slivovice. Byla opravdu dobrá," pochvalovaly si Velehraďanky Jarka Dudová s Hanou Urbanovou.

Autor: Zdeněk Skalička

12.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poryv větru převrátil na obchvatu Bánova návěs nákladního vozu. K události došlo v pondělí 11. prosince kolem půl desáté dopoledne.
2

Vítr u Bánova převrátil návěs kamionu

Ilustrační foto

Vítr v Bojkovicích přetrhal elektrické vedení, školáci se neučili

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Nedakoňské srnky slavily jubileum pořadem Pod peřinou

FOTOGALERIE / Vkládají-li sudičky lidem do kolébky nějaká osudová rozhodnutí, tak v případě členek pěveckého sboru Nedakoňské srnky, který v sobotu slavil desáté výročí od svého vzniku, to udělaly bez váhání.

Může být hlavní uzel pro novou MHD v Uherském Hradišti na Všehrdově ulici?

ANKETA/ Myslíte si, že hlavní uzel pro novou MHD v Uherském Hradišti může být na Všehrdově ulici v blízkosti hlavní křižovatky, kde by mezi Střední uměleckoprůmyslovou školou a bankou ČSOB mělo denně projet více než 400 spojů? Hlasujte v anketě.

Vzpomínka na Plocína

Už více než rok uplnynul od chvíle, kdy odešel do veslařského nebe Michal Plocek.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT