„Pod šable, pod šable, aj pod obušky, my všecko bereme, aj plané hrušky…,“ neslo se úpatím Bílých Karpat.

Uvnitř muzea nabízel příchozím jeho správce Libor Velan chleba se sádlem i škvarkovou pomazánkou, tlačenku, drkotinu, klobásky, slaninu, milosti, koblihy i další domácí pochutiny a starosta Martin Gavenda vítal hosty štamprlkou slivovice.

Fašank v Komni, která je od Bystřice pod Lopeníkem vzdálená pouze několik kilometrů přes kopec, vypadá poněkud jinak. Šavlový tanec tam před každým domem předvádějí čtyři „skakúni" - odvedenci se šavlemi.

Doprovází je policajt, právo a dav několika desítek maškar. V průvodu zastoupeném všemi věkovými kategoriemi lze spatřit slaměňáka, mědvěda, cikánky, piráty, indiány, hasiče i miškáře. Všem do tance vyhrává místní dechová kapela. Komenský fašank je velmi populární a navštěvují jej lidé z širokého okolí, z různých koutů republiky i známé osobnosti. Letos tam nechyběl například vyhlášený dlouholetý kriminalista a nynější politik Robert Šlachta.

Podívejte se na snímky z fašankového veselí od našich spolupracovníků a čtenářů - Šumice, Rudice, Komňa, Bystřice pod Lopeníkem, Březová, Nedakonice a Dolní Němčí:

Nedaleko hranice se Slovenskem, ve Vápenicích, se maškary musí dopravovat po rozlehlém katastru horské vesnice na vlečce traktoru. Tak obrážejí obec, aby se navečer masky i ostatní obyvatelé vesnice společně poveselili v opraveném kulturním domě u zabijačkových specialit, žmolkovice i tónů několika heligonkářů. Jedním z nich byl Karel Ondra z Dolního Němčí. Pravidelně jejich sestavu doplňuje starostka Vápenic Anna Kubáníková.

Poprvé se do všech tří vesnic o fašanku přijel podívat Petr Škoda z Pardubic.

„Masopustní obchůzka u nás na Hlinecku je známá a vyhlášená. Poprvé v životě jsem ale dnes viděl bobkovníky a skakúny a bylo to hodně působivé. Ocenil jsem rovněž pohostinnost lidí ve Vápenicích. Fašank na Uherskobrodsku má své kouzlo, jeho návštěvu rozhodně doporučuji,“ prozradil Petr Škoda.