Logem festivalu se stal pinkl – batoh, se kterým v minulosti chodívali za prací do světa břestečtí pokrývači, zedníci či jejich pomocníci.

„Pinkl, to je břestecký vynález. Aby chlapci a chlapci, kteří každé jaro odcházeli do světa za prací, nemuseli tahat slivovici, jídlo a potřebné nářadí v taškách nebo v kufrech, vymysleli si pinkl na záda, což jim uvolnilo jejich ruce a oni si tak mohli nalít štamprli břestecké slivovice,“ zavzpomínal na dávné časy břesteckých řemeslníků Květoslav Trávníček, prezident Spolku pro udržení tradic v Břestku.

Vyvrcholením Manželského setkání na Velehradě byla v pátek večer obnova manželského slibu.
V bazilice na Velehradě obnovilo manželský slib 79 manželských párů

Když se ti chlapi a chlapci vraceli domů v čase, kdy už lesy kolem Břestku hrály podzimními barvami, pověsili pinkl na krov a užívali si života v rodině.

„Letošní festival perfektně a netradičně zahájili moderátor Aleš Hurdes a místostarostou obce Martinem Crlou. Po příchodu na pódium nejprve vytáhli z pinklu flašku slivovice a teprve pak jej zavěsili na krov pódia,“ řekl s pousmáním Květoslav Trávníček. Radoval se, že naplánování zavedeného festivalu bylo za slunečného a teplého počasí víc než skvělé.

Na pódiu se představila skupina Sekec, kterou vystřídala tupeská kapela Nafurt a hudební skupinu Hop Trop, která měla na cestě do Břestku neodstranitelnou závadu na autě, zaskočila oblíbená hradišťská country kapela Je nás moc.

„Že budeme na Břesteckém pinklu hrát, to nás ani ve snu nenapadlo. Vrátili jsme se z pole a měli jsme doma z Břestku prosbu, abychom koncertovali na tamním festivalu,“ svěřili se unisono muzikanti Alois, Jarda, Antonín a Michal.

Hvězda večera

„Návštěvníci festivalu se dočkali hvězdy večera, skupiny Kamelot, která měla u nás koncertovat letos 3. ledna, ale nějak jí to nevyšlo. Samozřejmě, že v podání Kamelotu zazněly jeho největší hity, které si mohli návštěvníci s hudebníky zazpívat,“ neskrýval radost prezident

Spolku pro udržení tradic Břestku. Na pódiu se představil ještě Král prérie se svým Druhým Druhem.

Břestecký spisovatel František Malík se mohl pochlubit alby, v nichž má ze všech dosavadních ročníků fotografie všech účinkujících.

„První ročník festivalu se uskutečnil 22. listopadu 1997. Uváděl jej Jiří moravský Brabec a mezi účinkujícími kapelami byl tehdy Fleret. Moderátory dalších ročníků byli Čurda Juřík, Táňa Březinová, Jana Chaloupková, Leona Valentová a Květoslav Trávníček. Mezi lety 1997 až 2017 se sedm festivalů s názvem Břestecký pinkl z různých důvodů nekonalo,“ zalistoval ve vzpomínkách František Malík.