Řeč je o Fotbalové akademii při prvoligovém 1. FC Slovácko. Nad financováním čtyř dorosteneckých, šesti žákovských a šesti přípravkových mužstev hrajících nejvyšší možné soutěže visí otazník. Akademie totiž bude muset „zalátat“ desetimilionovou díru v rozpočtu. O takovou částku bude letos chudší podpora ze strany společnosti Synot, respektive Nadace Děti-Kultura-Sport.

„Nadace letos 1. FC Slovácko podpoří dvěma miliony korun, přičemž jsou tyto prostředky určeny pro Fotbalovou akademii,“ potvrdila mluvčí holdingu Synot Magda Pekařová. Nadace přitom byla dosud nejvýznamnějším sponzorem akademie, například loni do jejího rozpočtu napumpovala dvanáct a půl milionu korun.

Po úpravě loterijního zákona platné od začátku letošního roku ale firmy podnikající v hazardu už nemají zdaleka tolik prostředků pro sponzorování sféry veřejného života. Musejí nově odvádět vyšší daně do rozpočtů státu a obcí.

A právě toho hodlá využít uherskohradišťský fotbalový klub. „V blízké budoucnosti požádáme nového příjemce části zisků z loterií, tedy město Uherské Hradiště, o dorovnání tohoto příspěvku. Výsledek jednání bude odrážet zájem či nezájem města a tohoto regionu o zdravý rozvoj dětí a činnost na úrovni mládežnického fotbalu,“ prohlásil ředitel 1. FC Slovácko Vladimír Krejčí.

Podle něj se klub pravidelně včetně sobot a nedělí stará o asi čtyři stovky dětí. Poskytuje jim sportovní zázemí, trenérské vedení, dopravu i výstroj. „Fotbalové akademie bude ve svém nastaveném režimu fungovat i nadále. V případě nedorovnání finančního schodku bude ale do budoucna nutné řešit, zda je tato činnost pro klub efektivní,“ zhodnotil výhled do dalších let ředitel Krejčí. Neboli – pokud se nenajdou sponzoři, práce s mládeží může být ve fotbalovém Slovácku omezena.

Potíž je v tom, že na hradišťské radnici ještě vůbec netuší, kolik peněz z hracích automatů do městské kasy přiteče. „Nemůžeme uvést žádnou konkrétní částku případné kompenzace. Není jasné, jakým způsobem se do rozpočtu města nově získávané příjmy promítnou. Zatím víme, že provozovatelé loterií budou peníze odvádět finančnímu úřadu a ten je s asi měsíčním zpožděním přerozdělí mezi stát a obce,“ poukázal na zatím nejasný vývoj situace starosta Uherského Hradiště Květoslav Tichavský s tím, že princip rozdělování prostředků získaných z hazardu budou orgány města projednávat až ve druhém pololetí tohoto roku.

Město loni dotovalo klub částkou 3,6 milionu korun, v těchto penězích byla zahrnuta také podpora Fotbalové akademie. „Je určitě dobře, že děti a mládež sportují, ať už se věnují kopané, nebo jiným druhům sportu. Vždyť je to ta nejlepší prevence sociálně patologických jevů,“ dodal starosta Tichavský.

Práce s mládeží je tak pro město jednou z nejvyšších priorit, mladí fotbalisté ale nejsou zdaleka jediní, kteří po penězích z hracích automatů pošilhávají, zájemců z řad dalších organizací jsou desítky.

Zatímco financování dorostenců a žáků je ve Slovácku nejisté, A tým hrající nejvyšší tuzemskou soutěž ani třetiligová juniorka se o svůj osud bát nemusejí. Rozpočet klubu se totiž dělí na profesionální a ostatní. „Ten profesionální je v plném rozsahu kryt obchodními aktivitami klubu a aktivitami společností pana Zemka. Z tohoto pohledu je rozpočet stabilizovaný i do budoucích období. Například myšlenka, že by Slovácko kvůli penězům nemohlo zahájit příští sezonu, je absolutně mimo realitu,“ ujistil všechny fanoušky slováckého fotbalu Vladimír Krejčí.