Všemi očekávaný vrchol, kterým je samotná jízda krále, se konal až v neděli 18. května. Centrum města už dopoledne doslova zaplavili zvědaví diváci.
„Byla jsem na jízdě králů poprvé v životě a jsem úplně unešená. Krásní koně, prostředí a atmosféra. Všechno je naprosto jedinečné,“ chválila si zážitek Zlata Holubová, která na Slovácko přijela až z Přerova.

Letošní rok je v historii starobylého zvyku zajímavou raritou. Jelikož se konají všechny jízdy takzvaného královského trojúhelníku, přijeli se do Kunovic podívat také hlucký a vlčnovský král. Jejich velké chvíle v krojovaném průvodu přijdou už zanedlouho.

„Přestože se tři jízdy v jeden rok jedou jednou za šest let, tak my se už delší čas vzájemně navštěvujeme a podporujeme. Kunovjanům vyšlo počasí, a tak doufám, že nám bude za týden přát stejně,“ poznamenal vlčnovský starosta Jan Pijáček.

Teprve podruhé byla součástí kunovické jízdy králů také takzvaná formanská jízda. Na sobotní projížďku městem tak vyrazily hned na dvě desítky koňských povozů tažených zvířaty všemožných barev a velikostí. V koloně se objevila také bryčka tažená poníky.

„Přestože se u nás jízda konala jako první, nebyli jsme z toho nijak nervózní. Spíš nás naplňovala radost ze skvělé spolupráce s Vlčnovem a Hlukem,“ poznamenala kunovická místostarostka Ivana Majíčková.

Příští víkend 24.-25. května se jízda králů bude konat ve Vlčnově a začátkem července v rámci Dolňácký slavností v Hluku. Právě Hluk bude místem, kde se představí všechny tři jízdy společně.

Více ve středečním týdeníku

Související článek:

Kunovická jízda králů: přijedou i praporečníci a pážata z minulých let