Pentla, jak ostatně dokázala svým premiérovým pořadem s názvem Chvíle od nás, tvoří, má stále vysokou interpretační úroveň, čerpá z bohatých tradic své obce a svého kraje.

Režisér Pentle a autor premiérového pořadu Václav Dvořák, hudební dramaturg Aleš Kropáč, vedoucí souboru Martin Gabriel, vedoucí taneční složky Václav Dvořák s Janou Pavlíková, vedoucí cimbálové muziky a její primášové, Jakub Špalek a Jan Večeřa, jsou z rodu těch vynikajících osobností oboru, které v sobě spojují pečlivost, nakažlivé nadšení talentovaných kumštýřů, trpělivost neúnavných popularizátorů folkloru.

Jitka Feldvabelová poučila Jalubské, jak správně kompletovat a oblékat kroj
Jalubí ožilo kroji. Jak ho správně obléct poradila Feldvabelová

Příznivci folklorního souboru Pentla, kteří v mimořádně hojném počtu zavítali v sobotu večer do kulturního domu v Boršicích, se nemuseli obávat, že by se v průběhu 135 minut premiérového pořadu Chvíle od nás nudili. Pentla pro ně připravila na oslavu svého pětatřicátého jubilea od svého založení „rodiči“, Ludmilou a Jiřím Pilušem, silný proud zážitků.

Na premiéře autorského díla se diváci těšili na nezapomenutelné příběhy z ulic Boršic, vyprávěné prostřednictvím tance, hudby a autentických scén. Autor pořadu Václav Dvořák, se nechal inspirovat významnými místy a událostmi své rodné vesnice, aby vytvořil pořad, který osloví diváky nejen svou uměleckou hodnotou, ale také hloubkou a autenticitou.

Tanečníky Pentle doprovodily dvě cimbálovky, mladé a starší generace, o nichž se dá nadneseně říci, že v Boršicích funguje jakýsi cimbálový orchestr.Tanečníky Pentle doprovodily dvě cimbálovky, mladé a starší generace, o nichž se dá nadneseně říci, že v Boršicích funguje jakýsi cimbálový orchestr.Zdroj: Deník/Zdeněk Skalička

„Chtěl jsem, aby se náš soubor mohl prezentovat čísly, které jsou napojeny na místa z naší vesnice. Spolupráce na tomto výjimečném pořadu byla klíčová pro jeho úspěch,“ svěřil se Václav Dvořák, který poděkoval všem, kteří se na tvorbě choreografií, hudebních úprav a přípravě pořadu podíleli.

Premiéra Chvíle od nás byla zároveň příležitostí k vzpomínání na minulost, slavení přítomnosti a těšení se na budoucnost. Nejcennější v životě totiž nejsou věci, ale právě tyto chvíle, které tvoří naši nejvzácnější pokladnici vzpomínek.

Doprovodily je dvě cimbálky

„Společně jsme si mohli projít například jednu z nejdelších ulic vesnice, kterou je Raškoun, o němž se mimo jiné zpívá v Boršicích zapsané v Boršické polce. Nebo jsme se podívali na dominantu Boršic, kterou je bezpochyby kostel sv. Václava, ale také jsme se podívali ke dvěma lípám, které vytvářejí nádhernou siluetu kolem sochy Panny Marie,“ sdělil Václav Dvořák.

K zajímavostem premiérového pořadu bylo, že se na jeden večer spojily dvě cimbálové muziky, mladá Pentla s primášem Janem Večeřou a dospělácká Pentla s primášem Jakubem Špalkem. Cimbálovou muziku tvořilo čtrnáct muzikantů a muzikantek, taneční složku dvacet tanečnic a tanečníků.

 Ilustrační foto, Charita.
Dobrovolnictví na Slovácku. Otevřené domovy lákají nové pomocníky

Diváci byli nadšeni premiérou pořadu Chvíle od nás. Zjevně se jim dostalo toho, co očekávali. Potlesk mezi jednotlivými čísly byl až bouřlivý, na závěr pořadu byly ovace ve stoje, což byla pro účinkující velká pocta.