„Připravila jsem kolekci olejů a akrylů a také tuše kolorované akvarelem s motivy cimbálových muzik, tanečníků, ženských sborů, verbířů a fašanků a také krajiny s polem a vinohrady, božími mukami u cest, búd v Blatnici, Kuželovský mlýnem, Svatým Antonínkem nebo kopcem Starý hrad s vinohrady a kaplí sv. Floriána a Šebastiána v Bzenci. Zkrátka - folklor a krajinou Slovácka, nejkrásnějším místem na světě," nechala se slyšet autorka narozená v roce 1977 v Kyjově, původem z Bzence, toho času žijící v Praze.

Vystudovala češtinu a výtvarnou výchovu na Pedagogické Fakultě UP v Olomouci, s následným studiem malby na Masarykově univerzitě v Brně u profesora Kamenického.

Více než 1200 diváků aplaudovalo v Hradišti folkloristům z Cifry.
VIDEO: Více než 1200 diváků aplaudovalo v Hradišti folkloristům z Cifry

„Lenka Jurečková se zaměřuje na malbu, monotypy, akvarely, kresbu, v posledních letech jsou populární její malby na textil, trička a různé oděvní součástky, několika přátelům vyzdobila auta, hradišťskou Moju vinotéku ve Vodní ulici pojednala malůvkami ve všech prostorách,“ uvedl autorčinu výstavu Miroslav Potyka.

Její výtvarné návrhy jsou podle jeho slov často využívány na přebaly zvukových nosičů cimbálovek a pěveckých sborů a také na propagační materiály folklorních festivalů a slavností.

Ručně rytá pistole CZ 75 z edice Řád Bílého lva, kterou prezident Petr Pavel věnoval svému ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému při návštěvě Ukrajiny dne 28. dubna 2023.
Pistoli vyrobenou na Slovácku daroval Prezident Pavel ukrajinskému protějšku

„Volná tvorba Lenky Jurečkové čerpá inspiraci ve stále živém folklorním dění jihovýchodní Moravy a moravsko-slovenského pomezí. A tak v jejich obrazech ožívají strážnické danaje, kopaničárské čardáše, kyjovské skočné, podlužácké verbuňky, straňanské podšable, vlčnovská jízda králů, horňácké sedlácké a vše, co se na Slovácku děje,“ dodal Miroslav Potyka.

Na vernisáži 4. května zahráli Hudci Pondělníci, k nimž se na místě připojil horňácký primáš Martin Hrbáč. Výstava potrvá do konce července.