Celý den se nese ve znamení hlavního pořadatele, kterým je Asociace českých filmových klubů (AČFK). Předpremiéru má nový film Řeka, který pod hlavičkou AČFK vstoupí v září do českých kin.

„Filmový dokumentární esej bere diváky na cestu prostorem a časem a ukazuje v dosud neviděných záběrech majestátnost a formující sílu světových řek,“ uvedla mluvčí LFŠ Lenka Horáková. Na premiéře bude také udělena výroční cena AČFK vedoucímu krnovského kina Mír 70 Pavlu Tomeškovi in memoriam.

Cenu AČFK převezme na Filmovce v úterý večer také režisérka a animátorka Michaela Pavlátová, a to před projekcí jejího posledního filmu Moje slunce Mad.

„Už v pondělí večer byl oceněn další významný host Filmovky, herec Ondřej Vetchý, který dnes povede svoji lekci filmu a večer osobně uvede svůj starší, ceněný film režiséra Zábranského Dům pro dva, kde si zahrál bratrské duo s Jiřím Schmitzerem,“ připomněla mluvčí.

Z nových českých filmů si mohou diváci užít erotické drama Hranice lásky, které přijel na Filmovku osobně uvést režisér Tomasz Wiński. „Winski spolu dalšími režiséry - Šimonem Holým a Adamem Sedlákem – budou také diskutovat na téma Nová česká intimita,“ doplnila Horáková.

Diváci mohou hlasovat

Každý divák se navíc může stát dramaturgem a podílet se na výběru filmu, který Asociace uvede do širší kinodistribuce. Letos se představují tři novinky, o kterých můžou diváci hlasovat.

„První z nich je Miss Viborg, hořká dánská komedie o bývalé královně krásy, ze které je nyní šedesátnice, která jezdí na důchodcovském vozítku a dealuje přebytečné léky. Druhým filmem, o kterém mohou diváci rozhodnout, je francouzské drama o rozvedené matce Na plný úvazek, oceněné na festivalu v Benátkách. Vypráví o tom rozvedené pracující matce, které v době pařížských stávek docházejí síly, nervy i peníze,“ přiblížila Horáková.

Třetím filmem, který se uchází o diváckou přízeň je syrový i dojemný snímek Velká svoboda o muži, který kvůli své homosexualitě přišel o svobodu pohybu, ne však o svobodu milovat.

„Ve filmu oceněném na festivalu v Cannes i na Evropských filmových exceluje Franz Rogowski v hlavní roli,“ popsala mluvčí.