Právě Jiří Králík, Michael Havas a skupina dramaturgů kolem nich před několika týdny předložila zástupcům Uherského Hradiště koncepci na pořádání nové kinematografické akce s pracovním názvem Letní filmový festival. „Chceme pokračovat v práci, kterou jsme v Hradišti patnáct let dělali,“ prohlásil před nedávnem Jiří Králík.

Včerejší zastupitelstvo však vyřklo jednoznačný verdikt: Filmovku bude pořádat jen asociace. „Rozvázat smlouvy, které s asociací máme až do roku 2015 by bylo příliš složité. Změnilo se jen personální obsazení v asociaci, a to nepovažujeme za dostatečný důvod pro rozvázání smluv,“ shrnul včera uherskohradišťský místostarosta Evžen Uher.

Mínění všech zastupitelů vyjádřil ředitel uherskobrodského Domu kultury Jaroslav Mikulík. „Nemyslím si, že by asociace filmovku organizačně nezvládla. Proto hlasuji pro ni,“ prohlásil Mikulík.

Možnost pořádání dvou filmových festivalů, o které se v Uherském Hradišti spekulovalo, Petr Korč jednoznačně dementoval. „Pořádání festivalu jako je filmovka v Uherském Hradišti někým jiným než asociací, by bylo porušení zákona,“ tvrdí Korč.

O kvalitě LFŠ bez některých dramaturgů včele s Jiřím Králíkem však pochybuje režisér Michael Havas. „Zastupitelé dělají chybu. Nedocenili filmovku a Jiřího Králíka. Časem na to přijdou,“ prohlásil Havas.

Jiří Králík opustil AČFK a následně skončil i v LFŠ kvůli kritice za finanční ztráty, která se snesla na jeho hlavu. Asociace jej vinní z dluhu ve výši 3,6 milionu korun, který prý loňská filmovka způsobila. Tak vysoké ztráty však Králík odmítá.

Zastupitelé včera sice neschválili zvýšení dotace pro LFŠ, ale odhlasovali půjčku AČFK ve výši 4 milionů korun. To jsou prostředky na umoření ztrát Letní filmové školy. „Roční splátka bude činit 1 milion korun plus úroky. Zástavou akademie je ochranná známka Letní filmové školy,“ uvedl Uher. Celkový rozpočet LFŠ bude podle Korče minimálně 10 milionů korun.(