„Baťův kanál je skutečně něčím, co zcela odpovídá názvu filmu. Ještě v 90. letech se o existenci Baťova kanálu, jak ho známe dnes, jen mluvilo. Z naprostých počátků, kdy tu byla asi pouhá stovka návštěvníků, se zde v současnosti ročně vystřídá až osmdesát tisíc lidí a počet každý rok narůstá," uvedl jeden z iniciátorů projektu Michal Hampala, který pracuje v půjčovně lodí pro plavbu po Baťově kanále a řece Moravě Hamboot ve Spytihněvi.

Michal Hampala je přesvědčen o tom, že právě podobné aktivity zásadně ovlivňují popularitu podobných turistických atrakcí. „Jinak bychom do toho nešli. Sám mám zkušenost, že se lidé ptají, co to ten Baťův kanál vlastně je. Náš film jim ukáže pravdu bez příkras," vysvětlil. Součástí filmu je také pasáž pojednávající o krásách Slovácka.

Iniciátoři snímku Zrození snu jednají o tom, aby se vysílal na stanici Prima ZOOM

V souvislosti se Zrozením snu také aktuálně na stránkách www.ahojnavode.cz zveřejňují instruktážní videa, která vznikala současně s hlavním snímkem. Ta mají pomoci i lidem neobeznámeným s plavbou, jak se na lodi chovat a překonat první nesnáze.

Propagaci filmu pomůže také účast na festivalu WorldFilm, který se uskuteční 22. února v Praze, a podle Michala Hampaly probíhají jednání, která rozhodnou o tom, zda se snímek objeví také na dokumentární stanici Prima ZOOM.

Ve větší propagaci samotného filmu doufá projektový manažer Sdružení obcí pro rozvoj Baťova kanálu a vodní cesty na řece Moravě Vladimír Pavelka. „O jeho existenci jsem se popravdě dozvěděl úplně náhodou. Fascinuje mě, že tu něco takového vzniklo a byl bych rád, kdyby se podařilo snímku zajistit větší a koordinovanější propagaci," uvedl Vladimír Pavelka.

Dobrý film by skutečně mohl zájmu o region pomoci

Podle scenáristy a publicisty Jiřího Jilíka podobné filmy mohou hodně pomoct. „Tato média dokážou sehrát velkou roli i v komerční sféře, tedy skutečně přitáhnout turisty a zvýšit zájem o region. V obrovské míře však záleží na jejich kvalitním zpracování, a to nejen například v rámci režie a scénáře, ale také na tom, zda danou oblast skutečně věrohodně zobrazují," konstatoval Jiří Jilík.

Zrození snu vzniklo za finanční podpory evropského fondu mikroprojektů Bílé Karpaty. „Bez toho bychom film a videa nebyli schopni natočit v takovém rozsahu a kvalitě," dodal Michal Hampala.