Na schodech k hlavnímu oltáři zazpíval jednu skladbu na text A. C. Stojana Pěvecký sbor Stojanova gymnázia Velehrad, který založil Filip Macek v září 2004. Ve svém repertoáru se sbor věnuje intepretaci duchovní hudby a capella v dějinném kontextu od gregoriánského chorálu až po současnost.

Za dobu své krátké existence se pěvecký sbor zúčastnil několika festivalů v Česku i v zahraničí. Sbor je držitelem řady interpretačních ocenění, z nichž vyniká zejména zisk Zlatého pásma na prestižním festivalu Chorus Inside Advent v Římě, kde sbormistr Filip Macek získal hlavní cenu Diplom Best Conductor. Každoročně uskuteční sbor na 30 koncertních vystoupení.

V podání Filharmonie Bohuslava Martinů, která byla založena v roce 1946 jako Státní symfonický orchestr národního podniku Baťa, dnes profesionálním symfonickým orchestrem, který sídlí v Kongresovém centru Zlín, zazněla Intráda k poctě českým světcům, op. 28 a skladba Můj kříži, op. 29, které zkomponoval František Macek (1946), tatínek dirigenta Filharmonie Bohuslava Martinů Františka Macka mladšího (1988).

Nový amfiteátr v Parku Rochus
Vedle nového amfiteátru v Parku Rochus vyroste odpočinková zóna

Ten si získává uznání díky své výrazné energii a intenzitě hudebního projevu (festival Pražské jaro). Od sezony 2023 až 2024 se ujal František Macek mladší role šéfdirigenta Státního komorního orchestru Žilina. Toto jmenování následuje po jeho slovenském debutu s orchestrem na středoevropském festivalu koncertního umění Allegretto, kde získal František Macek Hlavní cenu.

Pocta pro dirigenta Františka Macka

Kromě toho je také absolutním vítězem mezinárodní dirigentské soutěže v polských Katovicích, což mu přineslo místo asistenta dirigenta u Národního symfonického orchestru Polského rozhlasu. S úspěchem se etabloval na mezinárodní dirigentské scéně. V nedávné době stanul František Macek mladší před několika hudebními tělesy.

„Jsem velice poctěn, že jsem mohl dirigovat slavnostní koncert k poctě Antonína Cyrila Stojana. S tímto jménem se setkávám od svého dětství, protože jsem vyrůstal na Stojanově gymnáziu, a to na Stojanově náměstí v Kroměříži. Pro mě jako dirigenta je krásné, dívat se během produkce na hlavní oltář, což se mně obyčejně nestává,“ svěřil se dirigent František Macek mladší.

Dopravní komplikace mezi Napajedly a Otrokovicemi způsobí stavba dálničního mostu.
Dopravní komplikace mezi Napajedly a Otrokovicemi. Kolony čekejte do roku 2025

A přijal jako velkou poctu, že k takovému jubileu mohl vystoupit s Filharmonií Bohuslava Martinů, se sborem Stojanova gymnázia Velehrad a Smíšeným pěveckým sborem Svatopluk z Uherského Hradiště.

Pořadatelem koncertu byla Římskokatolická farnost Velehrad, spolupořadateli obec Velehrad, Matice velehradská, Stojanovo gymnázium Velehrad a Filharmonie Bohuslava Martinů. Záštitu nad koncertem převzal administrátor olomoucké arcidiecéze Josef Nuzík.