Naštěstí šlo o součást předem plánovaného společného cvičení složek Integrovaného záchranného systému Zlínského kraje.

Jeho cílem bylo vyzkoušet si vzájemnou spolupráci při zásahu v nemocničním prostředí, kdy je nutné evakuovat větší počet osob, z nichž některé jsou navíc upoutány na lůžko.

Nemocnice poskytla prázdné prostory novostavby interního pavilonu a využila tak příležitost prověřit evakuační plány a únikové cesty v nové budově, která by měla být zprovozněna na začátku příštího roku.

„Po telefonátu fiktivního oznamovatele na linku 158 na místo vyrazili policisté z Územního odboru Uherské Hradiště včetně dalších složek IZS. K události byl přivolán i policejní pyrotechnik a policejní psovod se speciálně vycvičeným služebním psem na vyhledávání výbušnin. Hlídky policie z důvodu bezpečnosti vytýčily a hermeticky uzavřely prostor kolem budovy, ve které měl být uložen nástražný výbušný systém,“ uvedla mluvčí uherskohradišťské policie Milena Šabatová.

Po nálezu nebezpečného předmětu mohl začít s prací pyrotechnik.

Ten nejprve ve speciálním obleku výbušninu prohlédl a následně ji dálkově řízený robot z vestibulu odvezl ven do připraveného speciálního boxu.

„V této fázi pyrotechnik mohl nález převézt do bezpečného prostoru k likvidaci,“ upřesnila Milena Šabatová.

Taktického cvičení se účastnili profesionální hasiči z Uherského Hradiště, Uherského Brodu a ze Zlína.

V okamžiku, kdy policie rozhodla o evakuaci budovy, velení zásahu složek IZS převzal velící důstojník hasičů.

„Velitel zásahu zřídil štáb, koordinoval evakuaci zasaženého objektu a spolupracoval s krizovým štábem nemocnice. Při samotné evakuaci hasiči spolupracovali s personálem nemocnice a se záchranáři při umísťování evakuovaných pacientů do jiných zdravotnických zařízení či provizorních prostor, včetně zajištění autobusu k přepravě většího množství osob,“ popsala mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

Akce, jíž se kromě dvou desítek pacientů účastnilo zhruba padesát policistů, hasičů a městských strážníků, skončila zhruba po třech hodinách.