V největší česnekové tržiště v České republice s pompézními oslavami zeleninové lahůdky se o předposlední červencové sobotě už podevatenácté proměnily Buchlovice s tamním zámkem.

Folklorní agentura Buchlov má za ta léta takzvaně v malíčku tradiční pořádání Festivalu česneku na zámku (a v městečku) Buchlovice. Letos se akce nesla v duchu hesla Česnek je hrdost a pýcha.

„Od své premiéry v roce 2002 potěšil svátek česneku už 86 tisíc zbožňovatelů rostliny Allium. Devatenáctý ročník Festivalu kořenové zeleniny, česneku, odstartoval v sobotu v deset hodin dopoledne na horních zámeckých schodech. Zpívala se tam sborově česneková hymna, předávala se česneková úroda starostce Buchlovic Pavlíně Večeřové a připíjelo se na zdraví česnekovým zákysem za účasti devíti cimbálovek, country kapel a sborů. Ty se v průběhu soboty prezentovaly na horních i dolních zámeckých schodech, v zámeckém parku, ale také na parkovišti pod Muzeem Podhradí.

Festival Letní filmová škola Uherské Hradiště.
Filmovka v Hradišti už se blíží. Na co se mohou návštěvníci těšit?

„Festival česneku v Buchlovicích je oslavou voňavé zeleniny. Upořádat jej, aby se opravdu vydařil, je počin srovnatelný se špičkovou divadelní inscenací, koncertem nebo něčím, co povznáší lidského ducha. V tomto smyslu se opět Buchlovice zařadily na místo na výsluní, mezi nejkulturnější místa nejen v našem regionu,“ svěřili se jeho hlavní pořadatelé Miloslav Hrdý s Františkem Hrňou.

Na své si v Buchlovicích přišli na Česnekovém festivalu milovníci dechovky Vlkošáci, Štrajchkapely z Kněžpola, country folkové kapely Lončáci z Modré, cimbálovek Burčáci a Oskoruša, hudební skupiny Hazaféle z Brna, pěveckého ansámblu SIHOTAR z Trenčína, ženských sborů Dolinečka ze Soblahova, Jahody z Kozojízdek, Mistřických frajárek a dětského sboru Hradišťánek.

Sto litrů česnekového zákysu, kterým se připíjelo na zdraví, prolili návštěvníci svými hrdly během několika minut.

„Pro návštěvníky festivalu jsem letos opět napekla na šest tisíc česnekových dobrot a originálních česnekových specialit. Kupříkladu česnekovou sekanou s tvarůžkama, předposlední rande, sýrovou roládu, česnekové buchty, česnekovou čokoládu, ale i česnekovou zmrzlinu, která se začala prodávat úderem 14. hodiny,“ prozradila lékařka Stanislava Hrňová z Buchlovic.

Diváci si užívali 19. ročníku festivalu Břestecký pinkl.
FOTO: Festival Břestecký pinkl přilákal víc lidí. Jak vznikl název?

Klání čichačů i plivání na dálku

Návštěvníci festivalu se mohli zúčastnit přednášek a nejrůznějších soutěží, v nichž hlavní roli hrál česnek. Kupříkladu klání čichačů, 14. Mistrovství České republiky v plivání česneku na dálku v trávě. Český rekord na trávě z roku 2011 má hodnotu 10,71 metrů. Soutěžilo se také o nejkrásněji upletený česnekový cop a věnec, o nejsmradlavější česnekové dítě a o nejhmotnější česnek.

Doslova útokem brali návštěvníci festivalu 17 stánků s česnekem. Ženy i muži si na něj vystáli fronty. Nejdelší byly u stánku předního českého pěstitele Jana Kozáka. Domů si jej lidé odváželi po několika kilech.

„V supermarketech sice nakupujeme česnek z dovozu, ale jeho chuť a vůně se nedá srovnat s moravským česnekem. Toho jsme si v Buchlovicích vždycky nakoupily do zásoby,“ svěřily se Jiřina Potrusilová s Janou Jandovou z Uherského Hradiště. Než se odhodlaly česnek koupit, oběhly všechny stánky s česnekem a porovnávaly jeho kvalitu i cenu.

„Jsem rád, že festival, byť jej sužovalo velké vedro, přispěl k lepší informovanosti o česneku, jeho pěstování a ochraně, o jeho preventivních a léčebných účincích, ale také o občanské společnosti Českomoravský česnek,“ mnul si ruce Miloslav Hrdý.