Koaliční dohoda v Uherském Brodě mezi KDU-ČSL, ODS a Nezávislými za rozvoj města (NZ) je na světě. Ačkoliv zůstává složení stran, které i v následujících čtyřech letech povedou uherskobrodskou radnici, stejné, zásadních změn se tamní obyvatelé dočkají především v personálním obsazení jednotlivých postů.

Nově namísto Patrika Kunčara (KDU-ČSL) obsadí křeslo starosty Ferdinand Kubáník (KDU-ČSL). Ten bude mít za zády dva místostarosty v podobě uvolněného místostarosty Petra Vrány (NZ) a neuvolněného místostarosty Jana Hrdého (ODS). Funkci uvolněného radního pak získal současný třetí místostarosta David Surý (KDU-ČSL).

„Když se podívám zpětně, tak výsledky preferenčních hlasů byly pro nás překvapením, nicméně výbor strany se rozhodl respektovat vůli voličů a já jsem nakonec na post starosty kývl. Teď se pro mě mění úplně všechno o sto osmdesát stupňů. Musím opustit můj tým v nemocnici a věnovat se Brodu naplno,“ nechal se slyšet nový starosta Uherského Brodu šestatřicetiletý Ferdinand Kubáník, který doposud vedl Městskou nemocnici s poliklinikou v Brodě.

Právě on přeskočil díky kroužkování jedničku lidovecké kandidátky v Uherském Brodě Davida Surého.

Jako jeden z největších cílů na další čtyři roky si přitom vytkl zlepšení komunikace mezi radnicí a místními obyvateli.

„Musíme více chodit mezi lidi, lépe jim vysvětlovat kroky, o nichž jsme přesvědčeni, že jsou správné. Chtěl bych být také aktivnější na sociálních sítí tak, aby měl kdokoliv prostor zapojit se do diskuze, která povede k lepšímu rozvoji našeho města,“ vysvětlil Ferdinand Kubáník.

Mezi klíčové investice pak podle něj patří budování protipovodňových opatření na řece Olšavě, dokončení lávky Všudybud, vyřešení venkovního koupaliště, ale i zlepšení dopravní situace u křižovatky u Družby. Na tom se shoduje s Petrem Vránou.

„Ve své pozici se budu věnovat opět financím, dotacím, sociální a bytové politice a kultuře. Nově bude pod moji gesci spadat také sport,“ poznamenal Petr Vrána.

Staronová koalice KDU-ČSL, ODS a Nezávislých se však nenabízela jako jediné možné řešení povolebního vyjednávání v Uherském Brodě. Přestože budou mít tyto tři strany v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu patnáct hlasů, snažili se jejich zástupci získat ještě širší podporu oslovením ČSSD a ZVUKu. Obě strany nicméně vstup do koalice odmítly.

„Náš volební výsledek chápu tak, že bychom se neměli podílet na vedení města, ale jít do opozice,“ stručně reagoval na nabídku Ladislav Kryštof za ČSSD. Naopak Petr Bilavčík coby lídr ZVUKu se snažil ještě povolební vyjednávání zvrátit.

„Nabízeli jsme ODS post starosty, místostarosty i vysoké pozice v radě. Bohužel nechtěli akceptovat žádnou koalici, kde by nefigurovali lidovci,“ prozradil Petr Bilavčík. Sám pak odmítl spolupráci se staronovým vedením města.

„Do voleb jsme šli s tím, že chceme změnu v obsazení radnice a směřování Brodu. Navíc nemůžeme souhlasit s funkcemi neuvolněného místostarosty a opět uměle vytvořeného místa uvolněného radního,“ dodal Petr Bilavčík.

V Uherském Brodě vyhrála letošní komunální volby KDU-ČSL s celkovým ziskem téměř čtyřiadvaceti procent hlasů. Následována byla stranami ODS, ANO, Nezávislými za rozvoj města a nad deseti procentní hranici se dostala také strana ZVUK. Z pěti nejsilnějších stran se tedy na vedení města budou podílet tři, z toho dvě vůbec nejsilnější v podobě KDU-ČSL a ODS.