Většina zainteresovaných a odborníků se však domnívá, že by se podobné případy měly řešit především prostřednictvím disciplinárních komisí příslušných sportovních svazů. Soud by měl být jen krajním řešením ve výjimečných případech.

„Tahat něco takového před soudy, to podle mého názoru není správná cesta,“ říká předseda Okresního fotbalového svazu Uherské Hradiště (OFS UH) Ladislav Vacenovský, podle kterého se dá všechno vyřešit v rámci fotbalových norem. „Tresty v disciplinárním řádu jasně rozlišují, jestli se jednalo o úmyslný či neúmyslný zákrok, zda byl hrubý, či nikoliv. A podle toho se odvíjí přísnost trestů.“

Podobného názoru je i předseda disciplinární komise OFS UH a bývalý dlouholetý rozhodčí Josef Šťastný, který si ale nechává pootevřená vrátka.

Všechno se musí posuzovat případ od případu, vždy záleží na konkrétní situaci. Pokud se bude jednat o úmyslný faul a třeba ještě v přerušené hře, má každý právo se bránit třeba i soudní cestou.“ Podle Šťastného by to však mělo být až krajní řešení a ve výjimečných případech.

Běžné tvrdé zákroky i nesportovní chování si na hradišťském svazu poctivě hlídá disciplinární komise, které Šťastný předsedá. „V dnešní době je brutalita a neslušnost daleko horší než dřív. Stupňuje se také nesportovní chování vůči rozhodčím a soupeřům, proto jsme tvrdší,“ říká Josef Šťastný, který situaci, kdy fotbalista skončil před soudem, zažil na vlastní kůži.

„Někdy v polovině osmdesátých let jsem pískal zápas, při kterém udeřil hráč soupeře v přerušené hře do obličeje a roztrhl mu pusu. Tehdy to skončilo až u soudu,“ vzpomíná bývalý rozhodčí.

Prakticky totožně na věc nahlíží i Miroslav Stavjaňa. Bývalý hokejista, dnes člen výboru HC Uherské Hradiště a také rozhodčí. „Všechno by se mělo řešit především přímo na ledě a pak u disciplinárky. Na druhou stranu je určitá hranice, která by se neměla překročit. Pokud se tak stane, každý se musí zodpovídat za své činy. Třeba i u soudu,“ myslí si Stavjaňa, který se však za léta strávená u hokeje s takovým případem dosud nesetkal.

Není to tak dávno, co však poklidné fotbalové vody v našem regionu pořádně rozbouřil případ hráče Osvětiman Kamila Březiny, kterému zlomil nohu Kamil Mlátilík ze Slovácka C. Na tom by ještě nebylo nic tak zvláštního, zranění se ve sportu stávají. Jenže postižený fotbalista viděl v zákroku protihráče úmysl a na Mlátilíka podal trestní oznámení. Policie už případ prošetřila a předala jej k soudu. „V této chvíli by se tím měli zabývat znalci z oboru soudního lékařství. Co se bude dít dál, to zatím nevím,“ říká Kamil Březina, který po zranění nejenže stále nemůže hrát fotbal, ale dlouhé měsíce byl i v pracovní neschopnosti.

Související článek:

Zraněný Březina: Ten faul byl brutální a úmyslný

Zlomil protihráči nohu, půjde k soudu?