„Jsme prostě ohnivá voda, což je na Slovácku v tento čas velice příhodné,“ nechal se slyšet muž na postu starosty vesnice. Podle dlouholetého kronikář obce Františka Mikuly býval vždycky konec masopustu v Tupesích veselý až rozverný a patřily k němu masopustní obchůzky maskovaných postav. „V minulém století udržovali v naší obci masopustní zvyky dobrovolní hasiči. Původně poslední tři fašankové dny před Popeleční středou byly slaveny od neděle do úterý. Pak byly přesunuty na sobotu a neděli,“ zalistoval v paměti Mikula.

V masopustním průvodu, jehož pořadatelem byla letos kulturní komise při obecním úřadu spolu hodovou chasou, se objevily masky muzikantů, vodníků, vězňů, čarodějnic či pohádkových bytostí. Nejmladší účastnicí průvodu byla jedenáctiměsíční Markétka Kaňovská, která se jako víla vezla v kočárku. Fašančáře doprovázela Cimbálová muzika Hora a písničkami členové mužského sboru Tupešané. „V roce 1988 jsme se obdivovali masce dvojkoně, pohybově velmi náročné. Poslední fašankový den před Popeleční středou mladí bledli, protože věděli, že mají poslední muziku,“ popsal někdejší závěry fašanků Mikula.

Pomyslnou tečkou za osmihodinovým průvodem masek obcí byla fašanková zábava v hospodě U Barmana. „Letos byla bez pochovávání basy. Pořadatelé asi nenasbírali na své spoluobčany dostatek hříchů. Ale určitě je budou skládat na příští rok,“ dodal se smíchem starosta obce.