„Byl to pro mě zážitek. Zaujali mě bobkovníci v Bystřici pod Lopeníkem i skakúni v nedaleké Komni. Je neuvěřitelné, že se téměř identický tanec prezentuje v obou vesnicích a přitom jejich fašankové tradiční oblečení se tolik liší,“ prozradil Jiří Pohludka, jenž na Uherskobrodsko premiérově dorazil kvůli masopustu ze severní Moravy, konkrétně z Raškovic u Frýdku Místku.

Mečové tance

Masopust a s ním přímo související mečové tance na Uherskobrodsku patří k nejstarší vrstvě taneční kultury.

„Tance tradované ve Strání, Bystřici pod Lopeníkem a Komni žijí ve svém přirozeném prostředí a jsou spontánně a přirozeně předávány dalším generacím s vědomím hrdosti a sounáležitosti,“ řekl Deníku před časem ředitel Slováckého muzea v Uherském Hradišti Ivo Frolec.

McDonald’s staví svou první provozovnu na Slovácku. V obchodní zóně v Kunovicích
McDonald’s staví první provozovnu na Slovácku. V obchodní zóně v Kunovicích

Fašank, neboli masopust, dostává mimořádný prostor ve Strání, kde se letos už po 37. koná pětidenní Festival masopustních tradic.

V Bystřici pod Lopeníkem se fašanková obchůzka koná pod organizací odvedeneckého ročníku. Pokud je početně slabší, doplní ji starší chlapci. V Komni dal fašanku se skakúny nový impuls začátkem 90. let minulého století tehdejší starosta Karel Navrátil.

„Každý rok fašank u nás pořádá jiný ze čtyř místních spolků. Střídají se. Skakúni jsou pak chlapci odvedeneckého věku. Úbory, klobouky, šavle i boty jsme obnovili, a to se na zachování této naší tradice velmi kladně podepsalo,“ prozradil Navrátil.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Stavba McDonalds v Kunovicích

Zdroj: Pavel Bohun