Zpestřením závěru letošního roku na dětském oddělení v uherskohradišťské nemocnici byla návštěva fotbalových fanoušků Slovácka, kteří si zahráli na Ježíška a do nemocnice v úterý 22. prosince přinesli nejen dárky, ale především šek na více než patnáct tisíc korun. Peníze pochází z dobrovolné sbírky, kterou zorganizovali sami příznivci Slovácka. „Byla to neoficiální sbírka, kterou jsme uspořádali na posledním zápase podzimní části sezóny, kdy hrálo Slovácko proti Teplicím. I když to byl prvoligový zápas s jednou z nejnižších návštěvností, kterou uherskohradišťský stadion zažil, podařilo se nám vybrat poměrně dost peněz," představil sbírku pro děti její iniciátor pětadvacetiletý Martin, jenž si nepřál zveřejnit své příjmení. „Uspořádali jsme tuto sbírku jako celek, fanoušci Slovácka, a to ne proto, abychom se zviditelnili, ale abychom udělali dobrý skutek," vysvětlil, proč nechce uvést celé své jméno.

A dobrý skutek to opravdu byl, hračky v podobě omalovánek, pastelek, plyšáků nebo stolního fotbalu vykouzlily malým pacientům na tvářích úsměv, i přestože musí Vánoce trávit v nemocnici. „Děti měly velkou radost a my s nimi, jsme za všechny dárky skutečně vděční," řekla zdravotní sestra na dětském oddělení Dana Hanáčková. Nejvhodnějšími dárky jsou ty umyvatelné, ostatní na dětském oddělení nemůžou zůstat. „Pokud se hračky dají umýt, tak si je ponecháváme přímo na oddělení pro dětské pacienty v nemocnici, pokud však jde o plyšáky, tak ty nemůžeme na oddělení nechat. Plyšáky proto dáváme dětem domů, když je propouštíme z nemocnice," vysvětlila mluvčí uherskohradišťské nemocnice Dana Lipovská.

„Všechny dary, které dostaneme, nám samozřejmě velmi pomáhají, zejména na dětském oddělení je potřeba neustále něco dokupovat," dodala Lipovská. Více než hračky tak ale možná nemocnici potěšila darovaná částka patnácti tisíc korun, kterou zřejmě využije na nákup televizí do pokojů dětí. „Děti jsou nešťastné a nudí se, když se nemohou dívat na televizi. V některých pokojích jsme už nové televize pořídili a z těchto peněz asi koupíme nějaké další, aby se děti mohly zabavit," informovala Hanáčková s tím, že všechno ale musí prvně probrat s primářem Janem Petrželkou. Peníze tak kromě nákupu televizí zřejmě umožní i pořízení jiné zdravotnické techniky.

Příznivci 1. FC Slovácka ukázali, že mají své modrobílé srdce na správném místě a není jim lhostejný osud dětí, podle jejich slov však není jejich čin nijak ojedinělý. „Fotbaloví fanoušci po celém světě obdobné sbírky pořádají dost často, nejsme tudíž žádnou výjimkou," řekl Martin. V každém případě v historii Slovácka však jde o první obdobnou sbírku.

ANDREA GABRIELOVÁ