Tyto výrazy z běžné mluvy zmizely, protože označují předměty, které se již téměř nebo vůbec nepoužívají. Vidět je ale můžete, a to díky boomu vesnických muzeí, který Slovácko před pár lety zažilo. Příkladem obce, kde se takové expozici velmi dobře daří, jsou Huštěnovice.
Za dva roky činnosti se místnímu muzejnímu spolku podařilo nashromáždit 1300 předmětů. Lidé je sem rádi nosí zadarmo. A to v takové míře, že muzejníci museli výstavu rozšířit do dalších místností. Najdete tady pokoj věnovaný zemědělskému nářadí, další slouží jako prádelna a je tu i dětský koutek s hračkami a školními potřebami.
Na půdách a ve starších domech se tedy stále dá najít mnoho etnografických pokladů. „K nejvzácnějším předmětům patří odvedenecké a svatební voničky z přelomu 19. a 20. století. Pak samozřejmě různé krojové součástky nebo malovaná truhla z roku 1890, která sloužila huštěnovickým ochotníkům. Letos jsme dostali třeba dvě krásné máslenky na kliku," říká vedoucí huštěnovického muzejního spolku a obecní kronikářka Alena Bazalová.
Ta oceňuje obětavost asi dvacítky členů spolku, bez jejichž nehonorované práce by taková expozice vůbec nemohla vzniknout. Vše se tady odehrává na bázi dobrovolnosti. Ona sama třeba celou zimu obracela a smetáčkem či kartáčkem na zuby pomalu čistila vzácný herbář z roku 1905. O obnovu oltáříku dříve stávajícího u lesní cesty se zase postarala místní restaurátorka.
Odměnou jsou obdivné pohledy návštěvníků nejen místních, ale i přespolních. V Huštěnovicích už přivítali Američany, Australany nebo delegaci z Norska, která zde pracovala na projektu se Slováckým muzeem.
Obecní rozpočet tedy provozem muzea příliš netrpí. Ročně to dělá pouze 30 tisíc korun na energie. „Přínos vidím především v rozvoji kultury a příležitostech se scházet. Je to také turistická zajímavost. Cyklisté cestující po stezce při Baťově kanále si sem rádi zajedou," tvrdí starosta Huštěnovic Aleš Richtr.
Na vlně regionálních muzeí jedou i v sousedních Babicích. Otevřít by ho tam mohli v příštím roce. Bude unikátní, nosná část expozice se totiž má zabývat tématem myslivectví a pytláctví v Chřibech. Počítá se i s výstavou zemědělských strojů. „Sehnat exponáty nám dá práci. Něco už máme, ale ještě toho není dost," uvědomuje si tématickou náročnost připravovaného muzea starosta Babic Miloslav Maňásek.
Podobná zařízení fungují ještě například v Boršicích u Blatnice, Šumicích a mnohde jinde.
KOMENTÁŘ
Muzeum nejen na dívání, ale i k potkávání
„Prostor muzea je sice výstavní, ale slouží především pro setkávání lidí," říkají v Huštěnovicích. Skutečně, nenápadný domek v centru vesnice letos ožíval poměrně bohatým programem – předvádění řemesel, setkání rodáků, košt burčáku… Nevyužité prázdné prostory se tak přeměnily nejen na zaplněné vzácnými předměty, ale především živé. Nejde jen o kulturní akce. Pravidelně si tady dávají schůzky především starší lidé, kteří si popovídají u kávy i vína. To je v době, kdy se lidé stále více starají především sami o sebe, důležité.