„Nemocnost v uherskohradišťském okrese byla k minulému pátku nejvyšší v celém Zlínském kraji. Hlášeno jsme měli 1816 respiračních onemocnění na 100 000 obyvatel, přičemž epidemický práh je obvykle udáván hodnotou 2000 na stejný počet obyvatel,“ vysvětlila epidemioložka Krajské hygienické stanice ve Zlíně Jana Hošková.

Lékaři: uvidí se za dva až tři týdny

Jak se bude situace dále vyvíjet, napoví závěr týdne, kdy budou lékaři z jednotlivých ordinací aktualizovat počty ošetřených. „Co se týče avizovaného příchodu chřipky, pokud zasáhne republiku od západu, rozšíření na jižní Moravu lze očekávat během dvou až tří týdnů. Podle dostupných informací také pravděpodobně nastane epidemie,“ doplnila hygienička.

Scénáře odborníků přiměly k očkování i opozdilce, kteří jej neabsolvovali koncem minulého roku. Potvrzují to praktičtí lékaři i Eva Marečková z očkovacího centra v Uherském Hradišti.

Zájem o očkování se znovu zvyšuje

„Hodně lidí se očkovalo v říjnu a listopadu. V prosinci už nedošel skoro nikdo. Teď to ale opět výrazně narůstá. Týdně dojde až dvacet lidí,“ poznamenala specialistka.

Vakcín má na pracovišti zatím relativní dostatek. V řadě ordinací a lékáren ale už došly. „Lidé, kteří k nám v poslední době došli, říkali, že už vakcínu nemohli sehnat. Pokud se zásoby vyčerpají, nebudou se už dát vyrobit. Jejich příprava totiž trvá půl roku. Můžou se maximálně dovézt z jiného města či státu,“ upozornila Marečková, podle které je lepší se naočkovat pozdě než vůbec.

Očkovací paniku a fronty lékárníci neregistrují všude. Vakcíny se však v lékárnách nakupují nadále.

„Prodáme jednu až dvě denně. Na skladě máme ještě asi čtyři,“ zmínila jedna z pracovnic hradišťské Arnoštovy lékárny.

Vakcíny před pár dny pro jistotu dokoupila i praktická lékařka pro děti a dorost Parvine Gricová. Zájem o jejich koupi očekává ještě od pacientů, kteří se naočkovat nestihli nebo například kvůli nemoci nemohli.

„Tuto sezonu je to opravdu velmi výhodné. Zdravotní pojišťovny totiž očkování proplácejí všem svým klientům. Dříve jej hradily pouze za lidi s vážnými onemocněními,“ sdělila uherskohradišťská lékařka.

Ani vidina bezplatné služby ale řadu lidí do ordinace stejně nedostane. „Nikdy jsem se neočkoval. Kamarádi, kteří to v minulosti udělali, ale chřipku stejně dostali. Takže nevím, jestli by mi to k něčemu bylo,“ pochybuje důchodce Josef Fridrich z Uherského Hradiště.

České republice v nejbližších dnech údajně hrozí chřipková epidemie. Jste naočkovaní?

André Vícha, 42 let, sochař, Uherské Hradiště
S celou rodinou se necháváme očkovat už několik let. Na chřipku jsme moc náchylní nebyli, bereme to tedy spíše jako prevenci.

Radek Žižka, 30 let, zedník, Uherské Hradiště - Jarošov
Naočkovaný nejsem a ani o tom neuvažuji. Na chřipku vůbec netrpím. Neočkují se ani další členové rodiny.

Eva Hájková, 28 let, na mateřské dovolené, Kudlovice
Naočkovaná nejsem a letos to ani moc neplánuji. Spíš bych nechala naočkovat malou dceru. Moc jsem se o to ale zatím nezajímala.

František Vavřiník, 71 let, v důchodu, Uherské Hradiště
Pět nebo šest let dozadu jsme s manželkou očkovaní byli. Nevím ale, jestli se nám chřipka vyhnula právě kvůli tomu. Letos jsme o očkování mluvili, ale zatím ho neplánuji.

Ludmila Masaříková, 58 let, v důchodu, Uherské Hradiště
Chřipku nemívám. Proto jsem proti ní nikdy očkovaná nebyla a ani to neplánuji. U malých dětí, nebo lidí, kteří bývají častěji nemocní, to ale význam může mít.

Josef Fridrich, 70, let, v důchodu, Uherské Hradiště
Nikdy jsem se neočkoval, protože nemocný vůbec nebývám. Kamarádi, kteří se v minulosti naočkovali, ale chřipku stejně dostali. Takže ani nevím, jestli by mi to k něčemu bylo.

Roman Procházka, 42 let, živnostník, Uherské Hradiště
Sám jsem nikdy očkovaný nebyl, ale určitě to považuji za užitečné. Minimálně může pomoct, aby nemoc nezasáhla člověka tak silně.

Ptal se Michal Červinka