Jednou z takových škol je například Základní škola a Základní umělecká škola (ZŠ a ZUŠ) Dolní Němčí. Ta se navíc může pochlubit tím, že autorem celého elektronického systému je jeden z tamních žáků.

„Elektronické žákovské knížky jsme u nás zavedli na začátku druhého pololetí letošního školního roku. K tomuto modernímu způsobu jsme přistoupili proto, abychom mohli poskytovat rodičům žáků větší a přehlednější informovanost o prospěchu jejich dětí,“ uvedl ředitel ZŠ a ZUŠ v Dolním Němčí Milan Kvasnička s tím, že po odstranění menších nedostatků se systém plně rozjel letos v březnu.

„Měl jsem možnost hovořit s některými z rodičů našich žáků. Ti, kteří sledují prospěch svého dítěte prostřednictvím internetu, si tento způsob pochvalují,“ konstatoval ředitel.

Kolik rodičů však tuto službu využilo a jakým způsobem, to bude podle jeho slov jasné až na konci tohoto školního roku. „Domnívám se, že během roku, maximálně dvou, bude tímto systémem vybavena každá škola,“ vyslovil svou prognózu Kvasnička.

Největší zvláštností zavedení elektronické žákovské knížky ve škole v Dolním Němčí je skutečnost, že autorem celého systému je tamní žák Dominik Kadlček. „Je to osmák, jehož zálibou je programování. Úspěšně se umísťuje také na soutěžích týkajících se výpočetní techniky. Tento systém zprovoznil za pomoci svého otce a naší školy,“ prozradil ředitel školy. „Mohli jsme si program koupit, ale dali jsme přednost jeho dílu,“ podtrhl šikovnost školáka Kvasnička.

Přesto se dá obecně říci, že elektronické žákovské knížky nejsou zatím na základních školách na Slovácku příliš běžné. „Tento trend se dotýká spíše středních škol,“ vyjádřila se vedoucí uherskohradišťského odboru školství Dana Stojnová.

To potvrzují i slova zástupkyně ředitele Základní školy Ostrožská Lhota Evy Martyčákové. „Tento systém nevyužíváme a ani jej prozatím neplánujeme zprovoznit. Rodiče našich žáků jsou totiž v tomto smyslu poměrně konzervativní a spousta z nich internet vůbec nepoužívá,“ řekla Martyčáková, která je sama zastánkyní klasických papírových žákovských knížek. „Naše škola má natištěné vlastní žákovské knížky vyhovující našim potřebám, což je pro nás zatím dostačující,“ uzavřela.

Čtěte také:

názor redaktora Michala Sladkého Konec výmluv