„V zimě při klidném provozu by mi to až tak nevadilo, ale bohužel je to bič hlavně na nás, kteří poskytujeme služby v létě turistům. Právě sezonní kšefty totiž utrpí zdaleka nejvíc," vysvětlil Petr Špalek, provozovatel Hospody U Špalka pod hradem Buchlovem. Zmínil, v čem spatřuje největší problémy. „V létě zamknu hospodu a budu muset prodávat pouze přes okýnko, protože nejsme schopni na jedné kase ve dvou lidech, z nichž každý bude mít svůj čip, obsluhovat pokladnu, hospodu i okýnko. Minimálně o padesát procent se nám tak zpomalí prodej. U naší udírny navíc bude muset být další pokladna, protože je to samostatný prodej. Nemůžu přece poslat lidi do dvacetimetrové fronty, ať si nejdříve koupí lístek a pak si přijdou pro klobásku. To se každý raději sbalí a půjde pryč, rozčiluje se hospodský a upozorňuje, že ohrožené budou i jeho oblíbené zabijačky na Štěpána či na Silvestra. „Ze zkušenosti vím, že při minus deseti nám nefungovala elektronická váha, nefungovaly nám mobily, protože zamrzaly, a tím pádem to bude jejich konec, protože nám nepojede ani pokladna. Ve výsledku nám EET nepřinese vůbec nic, pouze komplikace, zpomalí to prodej a vezme prachy. A parkoviště pod Buchlovem bude plné naštvaných lidí," postěžoval si na EET Petr Špalek.

Zároveň podotkl, že s podobnými překážkami se budou potýkat také mnohé další letní provozy, letní festivaly, ale také koupaliště či lyžařské svahy. „Je sice pěkné, že si pak náklady můžeme všichni odečíst z daní, ale my si na ten odečet musíme nejdřív vydělat, což bude právě teď daleko náročnější," dodal Petr Špalek.

Proti novince se ohrazují také někteří regionální politici. Jedním z nich je senátor a podnikatel Ivo Valenta. „Jak se například s vydáváním účtenek budou potýkat stánkaři prodávající rychlé občerstvení či zmrzlinu? Fronta zákazníků bude toužit po co nejrychlejší obsluze a ne po účtence. A co například evidence spropitného u číšníků? Jsem přesvědčen o tom, že EET silně poškodí naši ekonomiku a bude mít likvidační účinky na drobné živnostníky a malé firmy. Právě pro ně budou výdaje za elektronickou pokladnu v souvislosti s dalšími platbami, byrokratickou zátěží a vyplňováním stohů formulářů či lejster likvidační zátěží," zazněla kritika z úst Ivo Valenty.

Je to poslední kámen v mozaice opatření proti daňovým únikům

Tito lidé jsou přitom podle jeho názoru již nyní „předmětem pokusu", zvaného kontrolní hlášení DPH, který jim prokazatelně zvedl náklady na zpracování daňové a účetní evidence.

Smysl zavedení EET senátorům vysvětlil ministr financí Andrej Babiš. „Elektronická evidence tržeb je posledním kamenem v mozaice opatření proti daňovým únikům, se kterým ve funkčním období současné vlády přichází ministerstvo financí a jeho podřízené organizace. Je završením filozofie, že daně mají být spravedlivě ukládány a efektivně vybírány," objasnil plánovaný krok Andrej Babiš. Současný stav podle něj stále více rozevírá nůžky mezi poctivými podnikateli a mezi těmi, kteří svůj podnikatelský plán postavili z velké části na lživě a protizákonně deklarovaných nulách v daňových přiznáních. Právě EET má údajně tento trend obrátit a vrátit spravedlnost a fair play do podnikatelského prostředí, konkrétně pak do oblasti vykazování hotovostních tržeb. To by ovšem také znamenalo, že v budoucnu odhadem 600 tisíc podnikatelů přijímajících hotovostní tržby bude muset připojit svá pokladní zařízení k centrálnímu zařízení EET prostřednictvím internetu.

Správné nastavení přinese do rozpočtu další peníze

Mnoho z nich si bude muset proto pořídit novou pokladnu nebo jiné pokladní zařízení. Nicméně jako prospěšný krok vnímá EET také poslanec z Uherského Hradiště Antonín Seďa (ČSSD). „Elektronická evidence tržeb je podle mého názoru efektivním řešením v boji proti daňovým podvodům a daňovým únikům. Její správné nastavení přinese do státní pokladny další peníze, které mohou sloužit všem občanům pro zkvalitnění zdravotnictví, školství či na zvýšení důchodů našim seniorům či osobám se zdravotním postižením. Nicméně bude záležet na jejím provedení v praxi, aby zbytečně nezatěžovala podnikatele," konstatoval Antonín Seďa.

Zároveň připomněl, že druhým velmi důležitým důvodem zavedení EET je zrovnoprávnění podnikatelského prostředí, aby ti, kteří poctivě podnikají a odvádějí daně, nedopláceli na ty nepoctivé. „Tento důvod by měl být přijatelný pro všechny, kteří chtějí omezit nepoctivce, praní špinavých peněz či šedou ekonomiku v naší zemi," uzavřel Antonín Seďa.