Na tom se shodují oslovení starostové. Naposledy ohlásil E.ON zdražení elektřiny loni v listopadu, a to o 16,5 procenta.

V některých obcích už začali jednat a postupně uvádět k životu projekty, které by jim mohly s úsporou energie pomoci. Jednou z takových je například Ostrata na Zlínsku.

„Snažíme se co nejvíce šetřit. Jednak vytápíme jen místnosti, kde se pracuje, v těch, které využijeme jen jednou za čas, netopíme. A pak také všude používáme úsporné zářivky,“ uvedl starosta Ostraty Karel Krátký.

Dodal, že kromě těchto opatření, se rozhodli šetřit energii i na veřejném osvětlení. „Asi před půl rokem jsme nechali pouliční lampy vybavit úspornými žárovkami. Každá z nich spotřebuje minimálně o 35 procent elektrické energie méně než ta obyčejná,“ vysvětlil Krátký. Podotkl, že zbudování takového osvětlení je investice do budoucnosti.

Nad podobným projektem uvažují pro tento rok i ve Vlčkové na Zlínsku. „Dlouho jsme přemýšleli, jak šetřit energii. Bylo jednoduché nakoupit úsporné zářivky na obecní úřad, ale jak snížit spotřebu elektřiny u pouličních lamp? Na konci roku jsme si nechali vypracovat studii a podle ní chceme letos předělat celé veřejné osvětlení,“ upřesnil starosta Vlčkové Pavel Huňa.

Nový systém by měl šetřit energii nejen díky úsporným zářivkám, ale také tím, že od půlnoci do čtyř do rána se přepne do nočního režimu a dojde ke ztlumení světel. Obec také počítá s tím, že v místech, kde nebude možné toto nové zařízení nainstalovat, rozmístí speciální solární lampy, aby tam nebyla úplná tma.

V Kašavě na Zlínsku zatím sice žádný velký projekt neplánují, ale i tam přemýšlejí jak rozpočtu ulehčit. „Mnohokrát už jsme na zastupitelstvu řešili, že by bylo v rámci úspory dobré v noci alespoň na několik hodin veřejné osvětlení zhasínat. Tady však dochází ke střetu dvou zájmů,“ řekla místostarostka Kašavy Anastázie Jurášková.

Představitelé obce se totiž obávají, že šetření na elektřině by spíše prospělo různým kriminálním živlům. „Zatím jsme tedy, co se týká zhasínání lamp, na vážkách,“ vysvětlila Jurášková.

Systém, nad kterým v Kašavě uvažují, funguje už delší dobu v Bohuslavicích u Zlína. „Světla na noc zhasínáme a zatím si na zvýšenou kriminalitu stěžovat nemůžeme,“ sdělila starostka Bohuslavic Jana Puškáčová.

Úsporou energie se však zabývají i města. „Tam, kde se hodně svítí jsou nainstalovány speciální zářivky. Také se pravidelně konají energetické audity, které nám pomáhají spotřebu energie kontrolovat,“ uvedla mluvčí zlínské radnice Marie Masaříková.

Zatímco některé obce a města si nechávají kvůli úspoře zpracovat třeba i náročný projekt, obyčejní lidé si většinou poradí sami. „Máme dvě malé děti a ty nechávají všude svítit, kdybychom za nimi pořád neběhali a nezhasínali, asi se za elektřinu nedoplatíme. Ale zas na druhou stranu mám rozcvičku zadarmo,“ pousmál se dvaatřicetiletý Radek Machů.