VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekologický veletrh s novým českým rekordem

Staré Město /FOTOGALERIE/ – Dva tisíce malých a dospělých návštěvníků, dobrá nálada, nepřeberné množství atrakcí, zábavy a soutěží s ekologickou tematikou, ale i vytvoření nových rekordů. Takovou atmosféru měla v sobotu veřejná akce Ekoden v areálu společnosti Kovosteel ve Starém Městě.

29.8.2010
SDÍLEJ:

Jaromír Bakalík táhl Steelinku i s lidmi, vážící 9000 kilogramů.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Pořadatelem šestihodinové ekologického veletrhu, na nějž byla symbolickým vstupným pouze jedna pet láhev na osobu nebo vysloužilý elektrospotřebič, bylo občanské sdružení Rosnička. „Hlavním cílem pořádání akce Ekoden byla osvěta veřejnosti v oblasti problematiky odpadového hospodářství a ekologie. Během jednoho odpoledne se návštěvníci dozvěděli, jak lze žít v souladu s životním prostředím, jak myslet ekologicky při každodenních činnostech běžného života,“ uvedla jedna z hlavních organizátorek akce Blanka Bučková.

Snahou pořádajícího občanského sdružení bylo oslovit veřejnost všech věkových kategorií nejen prostřednictvím zajímavých přednášek, ale i náplní celého programu. „Návštěvníky jsme se snažili upozornit na to, jak žít v souladu s přírodou, ale také, jak energii a primární zdroje šetřit. V rámci nejrůznějších aktivit, soutěží a kvízů si děti mohly osvojit ekologické návyky a získat nové informace o odpadech a životním prostředí,“ osvětlila Bučková záměr zábavného ekologického odpoledne pro celou rodinu.

Na pódiu, nedaleko veřejnosti přístupného sedmadvacetimetrového majáku Šrotík a dvacetimetrové lodi Naděje se třemi stěžněmi, byly vyhlášeny výsledky populární soutěže Keramická popelnice. Hlavním kritériem hodnocení byla výtěžnost vytříděného papíru, plastu, skla a nápojových kartonů na jednoho občana v kilogramech. Zástupcům nejlepších obcí a měst zapojených do systému EKO-KOM byly předány malé keramické popelnice, věcné a finanční ceny. Prvenství mezi městy v této kategorii si pro Kunovice odnesla vedoucí odboru správy majetku a životního prostředí města Jarmila Podškubková, čtvrtý skončil Uherský Brod. V kategorii obcí nad 500 obyvatel byly nejlepší Záhorovice a v těsném závěsu z nimi skončily Šumice.

„Společnost ASEKOL ve spolupráci se Zlínským krajem ocenila obce a města, které nejlépe třídí elektrozařízení. Hlavním kritériem byla průměrná dosažená výtěžnost odevzdaného elektrodpadu na jednoho obyvatele obce či města,“ informoval návštěvníky moderátor akce Jiří Hadaš. V kategorií obcí zabodovaly druhým místem Mistřice, následovány Bystřicí pod Lopeníkem, zatímco Staroměstští dobyli v kategorii měst druhou příčku. „S povděkem kvituji tuto akci, která je hodná podpory. Jsem ráda, že se tímto způsobem dostává do povědomí lidí. Je velice nutné třídit odpady, protože by nás jednou zavalily. Každou akci, která je dělána pro podporu třídění odpadů, vítám,“ dala nepokrytě najevo Hana Příleská, radní zlínského kraje.

Radost z obhájeného prvenství v soutěži o keramickou popelnici měla vedoucí odboru správy majetku a životního prostředí Městského úřadu Kunovice Jarmila Podškubková. „My občany nemotivujeme k třídění odpadů jen v době, kdy je vyhlášena soutěž o keramickou popelnici. Je to naše systematická dvacetiletá práce od doby, kdy se Kunovice staly samostatným městem. V kanceláři mám už čtyři keramické popelnice, z toho tři jsou za první místo, jedna za druhé,“ neskrývala radost Podškubková.

Pozornost návštěvníků byla po celé sobotní odpoledne upřena kromě jiného i na skupinu šikovných kovářů a svářečů, kteří usilovali o vytvoření nového českého rekordu ve výrobě největšího zvířete z kovového odpadu. „Rekord byl vytvořen a bude zapsán do české databanky rekordů,“ radovala se Bučková. O další rekord se postaral také silák Jaromír Bakalík, který utáhl vláček Stelinka s padesáti lidmi. V tomto obsazení přesáhla hmotnost vláčku 9 tisíc kilogramů.

Spokojeni byli evidentně nejen tvůrci nových rekordů, pořadatelé s účastí, ale i malí a dospělí návštěvníci ekologického veletrhu. „Svezli jsme se vláčkem, absolvovali jsme oblíbený koloběžkový ekosalon, soutěže na pirátské lodi, navštívili jsme ekokoutek a nakreslili jsme společně jeden obrázek a napsali pochvalu do třináctikilového lodního deníku,“ halasili sourozenci Petr, Jana a Adéla Kroutilovi ze Starého Města.

Autor: Zdeněk Skalička

29.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Poryv větru převrátil na obchvatu Bánova návěs nákladního vozu. K události došlo v pondělí 11. prosince kolem půl desáté dopoledne.
2

Vítr u Bánova převrátil návěs kamionu

Ilustrační foto

Vítr v Bojkovicích přetrhal elektrické vedení, školáci se neučili

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Nedakoňské srnky slavily jubileum pořadem Pod peřinou

FOTOGALERIE / Vkládají-li sudičky lidem do kolébky nějaká osudová rozhodnutí, tak v případě členek pěveckého sboru Nedakoňské srnky, který v sobotu slavil desáté výročí od svého vzniku, to udělaly bez váhání.

Může být hlavní uzel pro novou MHD v Uherském Hradišti na Všehrdově ulici?

ANKETA/ Myslíte si, že hlavní uzel pro novou MHD v Uherském Hradišti může být na Všehrdově ulici v blízkosti hlavní křižovatky, kde by mezi Střední uměleckoprůmyslovou školou a bankou ČSOB mělo denně projet více než 400 spojů? Hlasujte v anketě.

Vzpomínka na Plocína

Už více než rok uplnynul od chvíle, kdy odešel do veslařského nebe Michal Plocek.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT