„V současné době je možné získat dotaci na výměnu uhelného kotle za kotel na biomasu, tepelné čerpadlo, případně přitápění solárními panely na ohřev teplé vody,“ uvedl mluvčí Ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar. Podle něj by letos na dotaci mohlo dosáhnout orientačně dva tisíce domácností z celé České republiky. „V letošním roce je na výměnu vytápění uhlím za obnovitelné zdroje uvolněno nejvíce peněz v historii, a to sto milionů korun. Přibližně polovina je už vyčerpána,“ řekla mluvčí Státního fondu životního prostředí Lenka Brandtová.

Podpora u kotlů na biomasu a solárních panelů může dosáhnout až padesáti procent investičních nákladů, u tepelných čerpadel až třicet procent nákladů.
„Maximální výše podpory může být padesát tisíc korun u kotlů na biomasu a solárních systémů na ohřev vody, u tepelných čerpadel a solárních systémů pro přitápění může dotace dosáhnout až šedesáti tisíc korun,“ uvedla Brandtová.

Na posledním místě jsou tepelná čerpadla

Ve Zlínském kraji je největší zájem o kotle na biomasu a solární systémy. „Na posledním místě jsou tepelná čerpadla, protože ta nejsou určena pro novostavby,“ sdělila ředitelka Energetické agentury Zlínského kraje Miroslava Knotková.

Letos zatím zažádalo o podporu více než sto zájemců z kraje. „O dotaci na kotle na biomasu podalo žádost čtyřiadvacet lidí, o podporu financování solárních systémů na celoroční ohřev teplé vody třiačtyřicet lidí a o dotaci na solární systémy i s přitápěním zažádalo šestatřicet lidí,“ sdělila Radka Machová ze zlínského pracoviště Státního fondu životního prostředí.

Dodala, že o podporu na nákup tepelného čerpadla mají zatím zájem jen dva lidé. „Je to tím, že se to netýká novostaveb,“ vysvětlila.

Státní podpora je v problematice obnovitelných zdrojů velmi výrazná. Například na kotle na biomasu mohou lidé dostat ze státní kasy až padesát tisíc, přičemž pořídit je mohou v cenovém rozpětí od pětatřiceti do pětašedesáti tisíc korun. Rostoucí zájem potvrzují také prodejci kotlů. „Zájem i díky dotacím od státu určitě roste. Všeobecně stoupá povědomí o možnostech využití obnovitelných zdrojů energie,“ podotkl vedoucí zlínské prodejny Ekokalor Petr Coufalík.

Návratnost investice do alternativních zdrojů se podle odborníků se vzrůstem cen paliv stále zkracuje. „Každý projekt má však diametrálně odlišnou návratnost a nelze to nijak zevšeobecňovat,“ vysvětlil poradce z Energetického konzultačního a informačního střediska ve Valašském Meziříčí Libor Lenža.

Dům musí lidem sloužit k trvalému bydlení

O dotaci lze až do konce roku žádat na krajských pracovištích Státního fondu životního prostředí. Tam zájemci zjistí podmínky, které musejí splňovat.
„Nejpodstatnější je, aby projekt nebyl zahájen před rokem 2007. Dům musí sloužit k trvalému bydlení. Dotace se nevztahují na rekreační stavby,“ řekla mluvčí Státního fondu životního prostředí Lenka Brandtová.