Tu s větší, jinde s menší mírou je děti i dospělí cítili a domnívali se, že tu byli odjakživa, proto po jejich původu začali s šikovnými vedoucími pátrat, ale také je za jejich pomoci tvořit.

V průběhu dílniček se děti v předškolním i školním věku zapojily do tradiční soutěže s názvem Nejkrásnější dopis pro Ježíška, která bude vyhodnocena 11. ledna příštího roku. Na autory těch nejhezčích dopisů nebo obrázků čekají věcné ceny.

„My jsme Ježíškovi namalovaly několik obrázků a daly je do schránky,“ svěřila se pětiletá Esterka, devítiletá Anetka a stejně stará Verunka. Všechny tři přijely v doprovodu maminky napsat dopis Ježíškovi ze Zlína.

„Ty první Ježíškovy dílny jsme uspořádali před jednadvaceti lety v chodbě bývalé Jezuitské koleje v centru města Uherské Hradiště. V několika posledních letech se Ježíškovy dílny konají v hradišťském Klubu kultury,“ zavzpomínala zástupkyně ředitelky DDM Šikula a vedoucí estetického oddělení Martina Dörrová.

Pro chlapce a děvčata bylo přichystáno několik dílniček, v nichž si mohli vyrobit voskové zvonky, které nikdy nezacinkají, namalovat si barvami keramické vázičky, vytvořit andělíčka z drátu, papírové ozdoby na stromeček, nebo nachystat linecké těsto, z něhož tvořítky vykrajovali hvězdičky, kolečka či srdíčka.

Po upečení je pak namazali marmeládou a slepili. Než se mohli malí šikulové rozptýlit po klubu a vyrobit si v dílničkách nějaký dárek pro své rodiče, sourozence nebo prarodiče, museli si foyeru kulturního stánku vyměnit peníze za žetony.

„Podle mě měly žetony svůj výchovný smysl. Myslím si, že každé dílko, které děti vytvořily, mělo svoji hodnotu. Děti si pak toho či onoho výrobku budou víc vážit,“ nechala se slyšet jedna z kunovických maminek, Alena Pochylá.