To majitel vítězné duranciovice ročníku 2017, které zkušení degustátoři přisoudili 57 bodů, Pavel Dvouletý z Nedakonic, nevlastní ovocný sad, ale před svým domem pěstuje patnáct let dva duranciové stromy.

„V roce 2013 jsem z jejích plodů napálil slivovici, která zvítězila v Huštěnovicích, Kostelanech nad Moravou a na Salaši. Z něj jsem si za vítězství odnesl nejen Zlatou salašskou trnečku, ale i velký mosazný zvon, na nějž jsem měl právo prvního zvonění,“ zhodnotil své úspěšné tažení Pavel Dvouletý.

Poprvé v historii salašských koštů slivovic vystoupal už podruhé na nejvyšší stupínek pro šampiony.   

Stříbrnou salašskou trnečku si do Nedakonic odvezl Lubomír Mokroš, bronzová putovala k Milanu Chybíkovi do Jalubí.

„Nejlepší meruňkovici měl Jan Šimoník z Traplic, hruškovici Karel Vybíral z Kostelan nad Moravou, jablkovici Tomáš Dobeš, višňovici Jiří Němeček, oba z Nedakonic, a špendlíkovici Václav Silný z Jankovic,“ prozradil Stanislav Daněk mladší ze salašského Klubu přátel slivovice.

Slovácká zabijačka v Parku Rochus.
Slovácká zabijačka zmizela z Rochusu bleskovým tempem

Na koštu bylo k ochutnání 111 vzorků slivovic, 120 pálenek z letního ovoce a 12 likérů od vystavovatelů ze Zlínského a Jihomoravského kraje. Jeden vzorek slivovice doputoval na Salaš až z Karviné.

„Mám radost z toho, že se v naší obci stulené v údolí chřibské přírody, kde lišky rozhodně nedávají dobrou noc, košty slivovice konají už 31 let, že vyznavači destilátů jimi žijí,“ svěřil se salašský patriot Jiří Janováč (70).

Netajil se tím, že u kolébky salašských koštů stál Antonín Mucha s Lubomírem Šafraníkem a parta mužů kolem nich. Košty slivovic se učili pořádat od členů sportovního klubu Jalubí, kteří letos uspořádají už 47. ročník koštu pálenek.

Na košt v Jankovicích měli 165 vzorků pálenky.
Košt v Jankovicích málem zrušily mrazy. Jedním ze šampionů byl i nováček

„Novinkou letošního koštu je nový hliníkový zvon, který je dílem majitele Alucastu Tupesy Jarmila Cilečka a velehradského sochaře Otmara Olivy,“ svěřil se organizátor koštu Karel Mareček.

Prozradil, že hliníkových zvonů nechali pořadatelé vyrobit pro deset šampionů, zatímco mosazné zvony, které byly vyrobeny v hradišťském Mesitu, jsou už minulostí.

Atmosféru sobotního salašského koštování 243 vzorků slivovice z trnek a durancií, pálenek z letního ovoce a likérů podbarvovaly tóny cimbálové muziky Kunovjané.

Fašanková obchůzka v Dolním Němčí
Na "posunutém" fašanku v Dolním Němčí měli medvěda z Komně