Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Botek nebo Valenta? Hradišťsko vybíralo senátora

Uherskohradišťsko – Ve volebním obvodu číslo 81, který zahrnuje část Uherskohradišťska a Veselska se právě uzavřely volební místnosti. Lidé vybírali ve druhém kole doplňovacích voleb nástupce Hany Doupovcové.

17.10.2014 20 AKTUALIZOVÁNO 18.10.2014
SDÍLEJ:

Řeholní sestry z velehradské kongregace sv. Cyrila a Metoděje odevzdaly svůj hlas jednomu ze dvou kandidátů na post senátora v tamním charitním domě sv. Cyrila a Metoděje.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

ON-LINE přenost z druhého dne 2. kola senátních voleb byl ukončen. Děkujeme za pozornost.

Nižší volební účast než obvykle, hlásí také z Hostějova

Hostějov – Ač to tak na první pohled nevypadá, svědčí o nízké účasti do druhého kola senátních voleb okrsku č. 81, také údaj z nejmenší vísky Zlínského kraje z Hostějova. Dvě a půl hodiny před uzavřením volebních místností přišlo odevzdat do urny na tamní obecní úřad 13 z 31 oprávněných voličů. „To je sice 42 procent, ale minulou sobotu v tomto čase, odvolilo dvakrát tolik Hostějovanů," informovala předsedkyně volební komise v Hostějově Terezie Vaculíková.

Druhé kolo senátních voleb u sester cyrilometodějek

Velehrad – Také na Velehradě začalo v pátek úderem čtrnácté hodiny druhé kolo senátních voleb. 893 voličů by tu mělo v průběhu čtrnácti pátečních hodin rozhodnout, který ze dvou kandidátů zasedne v Senátu Parlamentu České republiky. Bude to Pavel Botek (KDU-ČSL), místostarosta Ostrožské Nové Vsi nebo Ivo Valenta (Strana soukromníků, bez politické příslušnosti), podnikatel, Monte Carlo?

Svůj hlas některému z nich se rozhodly dát i řeholnice Kongregace sester sv. Cyrila a Metoděje v poutní obci. Přestože celá řada z nich je v pokročilém věku a dožívá v tamním charitním domě sv. Cyrila a Metoděje, nechtějí si nechat ujít ani druhé kolo voleb do Senátu.

Za nimi se vypravují dvě členky volební komise, Eva Hanáčková, matrikářka obecního úřadu se studentkou gymnázia Johanou Zůbkovou. Ve chvíli, kdy hodiny na věži velehradské baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje odbíjejí šestnáctou hodinu třicátou minutu, odcházejí komisařky s přenosnou urnou za řeholnicemi do charitního domu.

V jeho společenském sále, jemuž vévodí Kristus na velkém kříži a Panna Marie s Jezulátkem, je připraveno splnit svoji občanskou povinnost 25 řeholnic a obyvatelka sousedního Chráněného bydlení sv. Cyrila a Metoděje, vozíčkářka Hana Bízová. Sestřičky ve svátečních černobílých hábitech předkládají Evě Hanáčkové občanské průkazy, od Johany Zůbkové dostávají dvě kandidátní listiny a obálku.

V místnosti je takové ticho, že i na zem padající špendlík by ztropil hluk. Řeholnice jdou jedna za druhou za plentu a teprve pak k volební urně, do níž vhazují obálku. Ani před samotným volebním aktem, ani po něm žádné diskuze o kandidátech nevedou. Žádná z nich neprozrazuje, kterému kandidátovi dala svůj hlas. Za nejstarší, čtyřiadevadesá­tiletou Marií Turzovou a dvěma dalšími sestřičkami, které jsou upoutané na lůžko, jdou členky komise s urnou do klauzur, veřejně nepřístupných místností v charitním domě.

„Sestry z naší kongregace byly a jsou při volbách ukázněné. Volit do obecních a krajských zastupitelstev, Poslanecké sněmovny a Senátu Parlamentu České republiky považujeme za svoji občanskou povinnost," glosuje sedmašedeátiletá sestra Václava Marie Dudová, generální představená Kongregace sester svatých Cyrila a Metoděje.

„Nebyla jsem s volební urnou u sestřiček poprvé. Vždycky tam vládne příjemná atmosféra. Jsou to ženy s bohatými vědomostmi, zkušenostmi, příjemným vystupováním – a přitom zcela přirozené, prosté a bez vší okázalosti," svěřuje se Eva Hanáčková a podotýká, že čtrnáct cyrilometodějek přišlo volit kandidáty do Senátu na radnici.

ROZHOVOR OBOU KANDIDÁTŮ:  Valenta vs. Botek. Čeká se napínavý boj o senátorské křeslo

Pavel Botek (KDU-ČSL), IVo Valenta (bez politické příslušnosti).

Zleva: Pavel Botek (KDU-ČSL), 42 let, místostarosta Ostrožské Nové Vsi; Ivo Valenta (Strana soukromníků, bez politické příslušnosti), podnikatel, Monte Carlo.

Kdy, kde a jak se volí senátor

V Zlínském kraji se nyní vybírá senátor jen ve dvou obvodech:
- v obvodu 78 zahrnující severní část okresu Zlín, ohraničená na jihu obcemi Nedašov, Návojná, Valašské Klobouky, Křekov, Vlachova Lhota, Újezd, Vizovice, Zádveřice-Raková, Lípa, Zlín, Sazovice, Machová, jižní část okresu Vsetín, ohraničená na severu obcemi Hošťálková, Liptál, Seninka, Leskovec, Valašská Polanka, Lužná, Lidečko, Horní Lideč, Střelná
- v obvodu 81 zahrnující jižní část okresu Uherské Hradiště, ohraničená na severu obcemi Velehrad, Jalubí, Huštěnovice, Kněžpole, Mistřice, Popovice, Veletiny, Vlčnov, Nivnice, Suchá Loz, Březová, východní část okresu Hodonín, ohraničená na západě obcemi Moravský Písek, Veselí nad Moravou, Kozojídky, Žeraviny, Hroznová Lhota, Hrubá Vrbka

Volební místnosti budou otevřeny v sobotu 18. října od 8.00 do 14 hodin.

Hlasovací lístky pro druhé kolo voleb již voliči nebudou dodány předem, ale volič je obdrží přímo ve volební místnosti ve dnech voleb

Pátek 17. října - první den 2. kola senátních voleb jsme sledovali zde

ON-LINE přenos je pro dnešní den u konce, loučíme se a děkujeme za pozornost

Budoucí senátor se volí také v Popovicích

Popovice – Odevzdat svůj hlas pro zvoleného kandidáta do Senátu mohou od páteční 14. hodiny také voliči v Popovicích. Část z nich využila této možnosti a přišla odvolit už v páteční odpoledne. „Během prvních pěti hodin nám odvolilo osm procent voličů. Oproti minulému týdnu je to však o poznání méně," konstatovala místopředsedkyně volební komise Marcela Viktorová.. V popovické komisi ji doplňují další čtyři ženy a tři muži, včetně předsedy komise Martina Slováčka. Největší nápor volební místnost v Popovicích podle slov členů komise prozatím zažila krátce před 19. hodinou, kdy se zastavilo vhodit svůj hlas do urny množství lidí, odcházejících z kostela. V obci je registrováno celkem 872 oprávněných voličů.

Josef Kubáník: Ve volební místnosti jsem se učil číst

Od otevření volebních místností v rámci druhého kola senátních voleb uplynulo sotva pár minut a mezi prvními odchází za volební plentu také herec Slováckého divadla Josef Kubáník.

„Chodím ke všem volbám pravidelně, nemám totiž rád, když lidé kritizují, ale sami nevyužijí možnosti jít k volbám a pokusit se věci změnit," vysvětluje Josef Kubáník, co jej vůbec do volební místnosti přivádí. Kromě snad nějakých voleb v ranném mládí, prý ještě žádné nevynechal. A právě naopak, do volební místnosti se vždy těší.

„Má volební místnost je totiž v základní škole, ve které jsem se vlastně učil číst, takže pro mě to bývá taková jedinečná možnost se do ní po letech znovu podívat a zavzpomínat," popisuje svůj osobní vztah k volbám Josef Kubáník. Skutečnost, že svůj hlas přichází vhodit krátce po otevření volebních místností, je podle jeho slov čistě náhodná.

„Bohužel většinou tyto záležitosti musím přizpůsobit mým pracovním povinnostem, takže chodím volit jak kdy mi to vyjde. Letošní senátní a komunální volby jsem v obou kolech výjimečně odhlasoval hned po jejich zahájení," podotýká oblíbený herec. V jeho případě není dokonce ani vyloučeno, že u volební urny nepotká některého ze svých fanoušků. „Kdysi mi nějaká slečna říkala, že si šla sednout do volební místnosti, protože věděla, že přijdu," zavzpomíná na závěr s úsměvem Josef Kubáník.

Druhé kolo doplňujících senátních voleb odstartovalo

Páteční 14. hodina opět po týdnu znamenala otevření volebních místností. Nemalé množství voličů se dostavilo k volební komisi ihned po jejich otevření. Během prvních deseti minut například odvolila desítka voličů v uherskohradiš­ťském volebním okrsku číslo 7 v budově gymnázia. Celkový počet tamějších oprávněných voličů je podle slov předsedkyně komise Radmily Mrázové 1576. Před volební komisi, složenou ze dvou mužů a šesti žen, mezi prvními předstoupil například také Petr Möller. „Nevidím důvod, proč bych nepřišel k těmto volbám, chodím prakticky ke každým. Myslím, že by to tak měli dělat všichni," uvedl Petr Möller.

Odstartovalo druhé kolo doplňujících senátních voleb, které v 62 obcích rozhodne o senátorovi za okrsek číslo 81, zahrnující Uherskohradišťsko, Veselsko a Horňácko. V Uherském Hradišti mají obyvatelé možnost přidělit svůj hlas zvolenému kandidátovi v rámci některého z 25 volebních okrsků. O senátorovi se rozhodne mezi podnikatelem Ivo Valentou (nestraník) a místostarostou Ostrožské Nové Vsi Pavlem Botkem (KDU-ČSL).

Posledních 14 hodin hlasování: pak bude o nových senátorech jasno

František Čuba (SPO) vs. Alena Gajdůšková (ČSSD) ve volebním obvodu 78 Zlín. Ivo Valenta (SsČR) vs. Pavel Botek (KDU-ČSL) ve volebním 81 Uherské Hradiště. Dnes budou ve Zlínském kraji rozluštěny dvě poslední volební tajenky v podobě jména senátorů na dalších šest let. Dnes se hlasuje od 14 do 22 hodin, zítra můžete přijít k urnám od 8 do 14 hodin. Pokud nedojde k neočekávaným okolnostem, jméno vítězů II. kola senátních voleb by mělo být známo už zítra v podvečer.

Výsledky 1. kola senátních voleb 10.-11. října 2014

.

Výsledky 1. kola senátních voleb 10.-11. října 2014.

Autor: Redakce, Jiří Kordovaník

17.10.2014 VSTUP DO DISKUSE 20
SDÍLEJ:
Jan Hemza.

Kauza Juřena: Expert podle soudu uvedl úmyslně nepravdu v posudku

Ilustrační foto.

Ve středu ve Slováckém deníku: Prvňáčci ze ZŠ v Hradčovicích

Kunovice kvůli naganskému expresu rozšíří prostory leteckého muzea

Pomalu se uzavírá osud bývalého vládního leteckého speciálu Tupolev Tu-154M, který dopravil české hokejisty coby vítěze olympijského turnaje z japonského Nagana v roce 1998 zpátky do Prahy.

Za podvodné půjčky může skončit ve vězení pětice lidí

Vyšetřovatel z oddělení hospodářské kriminality v posledních dnech sdělil pěti lidem obvinění z trestného činu podvod formou spolupachatelství. Hlavní aktérkou případu byla čtyřicetiletá žena z Uherskohradišťska, která je navíc obviněna ze zpronevěry.

Sebral auto a pak ho dvakrát naboural

Po zloději aut, který neumí moc dobře řídit, pátrají už déle než měsíc dopravní policisté na Uherskohradišťsku. Pachatel v pátek večer 6. září v ulici Dolní v Ostrožské Nové Vsi ukradl u rodinného domu vozidlo značky Renault Chamade.

V Bílovicích pořizují fotopasti kvůli černým skládkám

Papíry, igelity, ale i staré pračky a nevyužitý nábytek. Už několik týdnů je pravidelnou týdenní náplní práce uklízecích čet v Bílovicích likvidovat černé skládky, které vznikají u kontejnerů tříděného odpadu u místní točny, ale také v samém areálu tamního sběrného dvora.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení