Odehraje se slavnostní průvod a mše svatá, představení kouzelníka Jirky Hadaše, vystoupení dechové hudby Hradčovjanka, zábava se skupinou Reflexy, exhibiční fotbalové utkání mezi SDH a TJ Drslavice. Zároveň s obcí totiž slaví také hasiči a Tělovýchovná jednota - 80. let od svého vzniku.

Zdejší radnice rovněž ve spolupráci s fotografem Radovanem Chvílou a Muzeem J. A. Komenského v Uherském Brodě vydává publikaci Drslavice v obrazech – z historie do současnosti. Ta na 160 stranách a prostřednictvím 500 fotografií mapuje historickou i současnou podobu obce, ukazuje každodenní život jejích obyvatel a srovnává podobu místních částí i tradic v horizontu mnoha desetiletí.

Fotokniha se snímky místního fotografa

„K výročí obce jsme nechtěli znovu vydávat publikaci o historii obce, ta totiž vyšla přesně před dvaceti lety. Raději jsme využili krásné snímky místního fotografa a rozhodli se pro obrazovou publikaci,“ prozradil starosta Drslavic Karel Sedláček.

Bohoslužby v hradišťské věznici se účastnili čtyři duchovní, ministr a další stovka lidí.
Do bývalé věznice v Hradišti nahlédnou školáci i v Den památky obětí komunismu

Cesta k působivé fotoknize však nebyla jednoduchá.

„Původním požadavkem vedení radnice byla obrazová publikace fotografií, které jsem nafotil v obci během covidu. Když jsem nad tím přemýšlel, tak jsem si říkal, že by bylo škoda to nevyužít a k aktuálním fotografiím vesnice a přírody nepřidat také snímky ze života obce či historické fotografie a vyrobit jejich srovnání se současnou realitou,“ přiznal Deníku Radovan Chvíla.

Nejzajímavější příběhy 

Doplnil knihu o stručné informace o obci, kroji, spolcích a historii a dalších zajímavostech.

„Obzvlášť jsem chtěl vzpomenout nejzajímavější příběhy, které jsou s Drslavicemi spjaty, a o kterých se předchozí publikace příliš nezmiňuje. O nálezu jednoho z největších bronzových pokladů na Moravě máme text od Jiřího Jilíka a využili jsme také článek Jak značka mercedes ke jménu přišla od Radka Pecáka z Deníku,“ doplnil Radovan Chvíla.

Na knize pracoval půl roku a věnoval jí veškerý svůj volný čas.

„Věděl jsem, že půjde o náročnou práci, ale netušil jsem, jak moc. Pro místní vznikla obrazová kronika posledního století a ti, kdo místní nejsou, mohou v knize najít třeba inspiraci na výlet do krásné přírody v okolí. Nebo se mohou dozvědět několik perliček z historie,“ naznačil autor foto publikace Radovan Chvíla.