„Jsem přesvědčený, že je to v tom, že jsme schopni výrobce a dealery odhalovat a že se před námi nemůžou skrýt,“ poznamenal šéf hradišťských kriminalistů Miroslav Bartys. Uživatelů drog však v žádném případě neubývá. Podle policistů je to tím, že mnoho, zejména mladých lidí, se zaměřuje na tvrdé drogy, jako je pervitin a extáze.

Kriminalisté v regionu ojediněle zaregistrovali užívání heroinu. Stále oblíbenější kokain se zatím na Slovácku neobjevuje. Policisté však nevylučují ojedinělé případy užití této luxusní drogy.

Redaktoři Slováckého deníku se pokusili koupit marihuanu v okolí uherskohradišťských klubů, dotázaní však vždy tvrdili, že neví, kdo a kde marihuanu prodává. Skutečnost, že se drogy v regionu prodávají především v rámci uzavřených komunit, může být důsledkem efektivní práce policie.

„Tráva se v regionu volně neprodává. Převážně se šíří v partách, mezi kamarády a známými,“ uvedl třicetiletý kuřák marihuany z Uherskohradišťska, který si nepřál zveřejnit svoji identitu.

Přestože drogy ve všech podobách ohrožují zejména mládež, průměrný věk jejich konzumentů se zvyšuje. „Klientů mladších osmnácti let máme minimum, naopak podobně jako v celé České republice i my jsme zaznamenali zvyšování věkového průměru problémových uživatelů drog,“ dodal vedoucí uherskohradišťského K-centra Charáč Vladimír Kaška.

Nitrožilní užívání pervitinu s sebou nese i další rizika v podobě infekčních chorob. Pracovníci Charáče proto vyměňují zdarma svým klientům použité jehly a stříkačky. V K- -centru také nabízejí želatinové kapsle jako méně rizikovou formu užívaní. Velký zájem však narkomani o tuto možnost neprojevují. Účinek drogy totiž pak není tak intenzivní, a tak kapsle využívají především ve chvíli, kdy potřebují vyléčit své rozpíchané žíly.

Policisté za celý rok 2007 řešili celkem pětatřicet drogových trestných činů. Jeden z nejzajímavějších případů v regionu uzavřeli koncem loňského roku, kdy po měsících pátrání a sledování odhalili varnu pervitinu ukrytou ve dvojitém štítě domu. Německý chemik svoji laboratoř ukrýval tak pečlivě, že o ní nevěděla ani jeho česká manželka. Sami kriminalisté přiznali, že se při domovní prohlídce pořádně zapotili, než výrobnu drogy našli.

Kompletní článek najdete v tištěném vydání Slováckého deníku a nově ve službě E-paper.

Články související s tématem drog uveřejněných již dříve na webu Slováckého deníku naleznete vpravo nahoře v oddíle Související články.