Přišel na to starosta obce Viktor Machala, když jel ve čtvrtek stavbu zkontrolovat. „Dřevo, jež mělo být složené pod rozhlednou, zmizelo. Zloději tak získali nádherný stavební materiál. Byly to soustružené, hloubkově namořené klády,“ upozornil Machala.

Podle něj u rozestavěné rozhledny v lokalitě Nad Vojanskú nebyly žádné stopy po řezání.

„Samotný člověk by takový náklad rozhodně nenaložil, muselo jich být víc. Upravené dřevo je ale snadno identifikovatelné. Pokud by si z něho někdo v Bystřici postavil pergolu, určitě by byl ihned odhalen,“ poukázal starosta na fakt, že pachatelé pravděpodobně nepocházejí z okolí vesnice. V současnosti už po nich pátrají uherskobrodští policisté.

„Hodnota dřeva se pohybuje kolem deseti tisíc korun. Za spáchání trestného činu krádeže prozatím neznámým pobertům hrozí až dva roky vězení,“ konstatoval uherskohradišťský policejní mluvčí Aleš Mergental.

I když z třináctimetrové vyhlídky zatím stojí pouze základová kostra, stavebníci jsou přesvědčeni, že termín zhotovení stihnou.

„Informaci o krádeži slyším teď poprvé, nicméně ztráta materiálu nesmí celý projekt rozhleden ohrozit. Datum otevření dodržíme,“ slíbil manažer mikroregionu Východní Slovácko Milan Bauka.

Podobně mluví také Roman Knotek z dodavatelské vlčnovské firmy Střechostav.

„Jsem v šoku. Dříve se dřevo kradlo, dnes už se to stává velice výjimečně. Je to pro nás samozřejmě problém, ale stavbu dokončíme tak, jak stojí ve smlouvě,“ prohlásil Knotek.

Bystřická rozhledna je totiž jednou z šesti takových staveb, které se nyní v mikroregionu staví. Další podobná díla vznikají u Nivnice, Vlčnova, Korytné, Suché Loze a Bánova. Všechny by měly být ještě letos zkolaudovány a uvedeny do provozu světelnou show. Dotovaný projekt počítá s více než pětimilionovým rozpočtem.

V Bystřici mají s prohřešky proti zákonům v poslední době problém. Ještě před krádeží dřeva tam někdo několikrát poškodil závoru na začátku cyklostezky, zmizelo i několik úlů. Vše téměř na jednom místě.

„Očividně nám tady někdo hospodaří. Půjdeme s ním do boje, například pomocí fotopastí,“ uzavřel starosta Machala.