„Na nápad, že by malá nedakonická strojírenská firma Nitara, která se vloni dostala do povědomí veřejnosti modelem nejmenší mobilní a funkční pálenice na světě, vzor 1922, jsem přišel já," svěřuje se, aniž by se chlubil Květoslav Trávníček. „Když byla u nás v létě moje dcera Michaela na brigádě, a už té strojařiny měla tak akorát, vybídl jsem ji, aby zkusila nakreslit betlém, který by zapadal do kraje pod Buchlovem," svěřuje se se svojí ideou Květoslav Trávníček. Ostatně, hudebně už v podhůří Chřibů podle něj existovaly v minulosti pokusy o přenesení biblického příběhu o narození Ježíše do kraje pod Buchlovem, a to třeba díky Kristiánu Hirschmentzlovi nebo Buchlovské mši vánoční. Co se ale týká betlémů, v nichž by Ježíšek spatřil světlo světa pod Buchlovem a Barborkou, těch tam bylo poskrovnu.

Trávníčkovu myšlenku proměnila v návrh mobilního dřevěného betléma, který se dá sbalit do úhledné krabičky, o něco větší než bonboniéra, až jeho dcera. „Je asi málo strojírenských firem, které by se pustily do výroby betlémů z bukové překližky. Zatím jsme jich v Nitaře vyrobili jen pár desítek kusů, ale brzy budou k dostání v našem E-shopu," potvrzuje Trávníček, který dal betlému nejen ideovou náplň, ale také se postaral o jeho technickou realizaci.
Mobilní buchlovský betlém dýchá nenapodobitelnou atmosférou. Pod siluetu starobylého hradu Buchlova a Barborky lze v několika minutách poskládat základní figurky, Ježíška v jesličkách, Pannu Marii, svatého Josefa, tři mudrce, děvečku s husou a pasáky s ovečkami. „V otevřeném betlémě má dvacet figurek dočasný domov. Chce-li jej jeho majitel převézt nebo přenést, postačí mu k tomu pár minut. Pouze betlém složí a dřevěnou krabičku uzavře. Proto dostal buchlovský betlém přívlastek mobilní," dodává s pousmáním Květoslav Trávníček.