„Košt, letos dokonce mezinárodní, nese symbolický název podle pravěké sošky Venuše, která byla nalezena v katastru Včelar, místní části Bílovic. Podle artefaktu bohyně vytvořili Ivan a Josef Křemečkovi putovní dřevěnou plastiku prsaté včelí dělnice, zapíchnuté svým žihadlem do Včelarské baňky,“ uvedl Fanek Janků, prezident včelarského koštu pálenek. Spolu s Ivanem Křemečkem stál u kolébky Včelarské baňky, jejíž symbol, včela, se loni dočkala plnoletosti.

Milovníci pálenek z nachově modrého ovoce přicházeli na jejich košt s otázkou na rtech, komu letos degustátoři přisoudili Včelarskou baňku. Dozvěděli se to od Františka Janků úderem 22. hodiny a pětatřicáté minuty.

„Jednou v historii koštu to muselo přijít, aby se absolutním vítězem Včelarské baňky stal nultý vzorek. Hned vysvětlím, jak jsme se k němu dostali. Vzorky slivovice, které zůstaly po loňském koštu, jsme slili a nechali je rok odstát. A u degustátorů takzvaný nultý vzorek slivovic ve finále zabodoval,“ objasnil prezident včelarského koštu.

Prezidentka babské komise Marta Machová nasoukala na pořadatele koštu Františka Janků vítězný trikot, putovní včelu s baňkou mu předal loňský vítěz Vladimír Knot, šerpou s nápisem Včelarská baňka 2019 dekorovaly ženy Štěpána Macha a Desku cti vložily do rukou Oty Kročila. Který z nich bude putovní prsatou včelu opatrovat do koštu v roce 2021 a umístí si ji ve svém domě na viditelné místo, pořadatelé drží přísně pod pokličkou.

„Mohu svatosvatě prohlásit, že osmičlenná babská komise zodpovědně koštovala všech 14 vzorků, které 28členná mezinárodní degustační komise mužů poslala do finále. Jelikož jsme zvyklé ochutnávat slivovici z včelarských zdrojů, poznáme, která z těch k hodnocení předložených je nejlepší,“ svěřila se prezidentka babské komise Marta Machová.

Prozradila, že s degustátory z řad mužů se babská komise na šampionovi koštu neshodla a titul vítěze přisoudila Vladimíru Vymyslickému. Jeho vzorek slivovice ale u mužské degustační komise skončil až na 12. místě.

Pořadatelé koštu udělili i řadu vedlejších cen. Jiřímu Holčápkovi přiřkli porotci prvenství za pálenku z letního ovoce, Smrťáka aneb Hrůzu roku přisoudili pálence Tomáše Dostálka, Martina Ondrůšková si odnesla hned dva diplomy, a to za kořalku z nejvzdálenějšího místa na světě a nejstarší vzorek. Tím byla pálenka z malin z roku 1980, přivezená z Portugalska. Včelarským experimentem se stal šípkový likér Štěpána Macha a titulem Nejlepší degustátor byl poctěn Pavel Šuranský.

„Loni bylo v našem regionu švestek málo, takže z nich bylo na koštu 81 vzorků slivovic. Převládaly ty z roku 2018 a starší. Vyznavači pálenek mohli ochutnat také 40 pálenek z letního ovoce a 25 včelarských likérových experimentů,“ nechal se slyšet Fanek Janků.