Nebýt ale změny režimu v roce 1989 a o jedenáct let později vzniku občanského sdružení Kaple římskokatolické církve v Kudlovicích, budování církevního stánku by se neustále odkládalo. Vždyť výstavba kaple rozdělovala Kudlovické na ty, kteří ji podporovali, a na ty, kteří ji nemohli vystát. „Ačkoliv víra v Boha má v obci hluboko zapuštěné kořeny, byla podle mého odhadu polovina občanů obce pro stavbu kaple, druhá polovina proti. Dnes si ten poměr pro a proti netroufám odhadnout," přiznal Marek Kryštof, předseda občanského sdružení pro výstavbu kaple. Podle jeho mínění už dnes ale výstavba kaple lidi ve vesnici na dva tábory spíše nerozděluje. „Neregistrujeme žádné útoky proti naší aktivitě. Kdo chce tak pomůže, kdo ne, tak nepomůže," řekl stroze Kryštof.

Kapli, jejíž účet by se měl podle rozpočtu projektanta vyšplhat na 12,5 milionu korun, ale věřící za snílkovskou akci, natož pak za stavbu století, jakou je třeba barcelonský chrám Sagrada Família, nepovažují. „Abych pravdu řekl, jen málo lidí z Kudlovic věřilo, že se kaple stavět začne. Alespoň tak jsem to poznal já za svého působení v občanském sdružení," svěřil se jeho předseda.

Kdy se však v kapli s vybaveným interiérem uskuteční první mše, to je zatím ve hvězdách. „Chtěli bychom mít za dva až tři roky dostavěno, ale není vše v naší moci. Předpokládáme, že kvůli neustále rostoucím cenám materiálu se náklady na stavbu, nikoliv ale na vybavení kaple, vyšplhají přes 11 milionů korun," usoudil Kryštof.

„Při svěcení adventních věnců loni v listopadu jsem apeloval na občanské sdružení a všechny věřící z Kudlovic, aby o Štědrém večeru byla v budované kapli sloužena mše svatá. A k mé radosti byla," řekl plný nadšení huštěnovický farář Mariusz Sienkowski. S pousmáním dodal, že lidem před Vánoci říkal, aby se nevymlouvali, že je v kapli lešení, že tam nejsou omítky, lavice a světla. Že záleží jenom na nich, jak se k jeho návrhu postaví.

„Byl to krásně prožitý Štědrý večer, při němž vládla v kapli úžasná vánoční atmosféra. Na mši přišlo dvě stě lidí nejen z Kudlovic. Musíme uznat, že pan farář měl výborný nápad," pochvalovali si unisono Marek Kryštof, Marie Surovcová, Ivana Vandová a Marie Sjekelová.

Dobudování kaple stojí na penězích. „V roce 2010 jsme na účet občanského sdružení převedli 800 tisíc korun. Stalo se tak poté, co sdružení prokázalo finančním zajištěním dokončení hrubé církevní stavby," řekl kudlovický starosta Zdeněk Jabůrek. Zastupitelé měli totiž podle něj obavu, aby v lokalitě, která je vyhrazena pro výstavbu domů, nezůstalo stát jen obvodové zdivo kaple a v jejím budování se z důvodu peněz nepokračovalo.

„Sdružení dostalo finanční injekci od ministerstva kultury, menší obnos peněz od přátel ze Slovenska a ze sbírek od věřících putovalo na stavbu kaple asi 1,5 milionu korun," informoval Kryštof. Poznamenal, že Arcibiskupství olomoucké poskytlo sdružení bezúročnou půjčku 600 tisíc korun, z níž již prvních sto tisíc splatilo.

„Jsem věřící a člen sdružení pro výstavbu kaple. Protože jsem důchodce, nejsou moje finanční možnosti takové, jak bych si přál, tak se na stavbě kaple podílím alespoň svou prací," potvrdil hrdě Jan Zapletal. Starosta obce i předseda sdružení potvrdili, že díky Zapletalovi a jeho pomocníkům, které do práce nikdo nemusí nutit, jsou veškeré omítky v kapli hotové. „Jsou to obětaví lidé a patří jim naše poděkování. Díky aktivitě lidí, darem a sháněním levnějšího materiálu už dnes šetříme téměř milion korun," mnul si ruce Kryštof. Dodal, že sdružení pro výstavbu kaple bude lidem vděčné za sebemenší finanční dar. Zaslat jej mohou účet 35-3080880637/0100.