Na vlastní kůži se o tom v regionu přesvědčili i redaktoři Slováckého deníku. „Zákon ukládá, že sběrny nesmí vykupovat dopravní značky od fyzických osob. Výjimku tvoří právnické osoby, které taková značení prodávat mohou. Platba za takto vykoupený materiál nesmí být v hotovosti,“ vysvětlil mluvčí Ministerstva životního prostředí ČR Jakub Kašpar. Pracovník sběrny, která dopravní značku vykoupí, se vystavuje možné pokutě až do výše jednoho milionu korun. Zloději pak hrozí trest za krádež.

To, jakým způsobem zareagovaly na nový zákon sběrny na Slovácku, vyzkoušeli v praxi redaktoři Slováckého deníku. „S tou značkou se můžete hned otočit a odejít, tady totiž nic podobného nevykupujeme,“ tvrdil pracovník společnosti Kovosteel ve Starém Městě. Podobně dopadla dvojice novinářů i ve sběrně surovin na Průmyslové ulici. „Takové předměty nesmíme vykupovat. Kde jste k tomu přišli,“ dotazoval se zaměstnanec tamní sběrny. „Dopravní značky a víka od kanálů rozhodně nebereme. Výjimku mají zaměstnanci podniků, kterým tyto předměty patří. V jiných případech to máme zakázané a návštěvníky s podezřelým materiálem jednoduše vyháníme,“ sdělil redaktoru nabízejícímu dopravní značku pracovník sběrny Ladislav Němec (na snímku).

Také ochránci zákona neevidují za posledních dvanáct měsíců žádný podobný případ. „Nikdo nám nic podobného neohlásil. Občas se ale objevují lidé, kteří tvrdí, že jim někdo zcizil kryt kanálu,“ poznamenal zástupce velitele Městské policie Uherské Hradiště Vlastimil Pauřík.

Zástupce výkupny kovového odpadu v jedné z menších obcí na Uherskohradišťsku ale přiznal, že podezřelá individua se značkami, se čas od času v jeho provozovně objevují. „Jdou spíše k nám, protože vědí, že ve městě by neuspěli. Já je ale vždy ženu sviňským krokem. Vykoupení takového předmětu mi nestojí za průšvih,“ vysvětlil majitel sběrny, který požádal o zachování anonymity. Záhadné „zmizení“ dopravních značek potvrdil i ředitel Správy a údržby silnic Slovácko Rostislav Buchtík. „Ztráty dopravních značek byly v posledních letech poměrně časté. Nedávno se například ztratily dvě značky v Napajedlích. V posledním období jsou tyto případy ale méně časté. Důvodem jsou patrně nízké výkupní ceny kovu,“ zamyslel se Buchtík.