Související články s objížďkou Huštěnovic naleznete po rozkliknutí ZDE

Dennodenně si doprostřed ní stoupá také dvaatřicetiletý podpraporčík Radek Viktora. Každou chvíli musí on a jeho kolegové okřikovat šoféry a chodce, kteří nechápou či nerespektují jejich signály, a divokou gestikulací je posílat zpět na bezpečné místo.

Jaké procento řidičů perfektně rozumí vašim pokynům?

Těžko říct, tipoval bych tak sedmdesát procent. Což může znít jako vysoké číslo, ale pořád to znamená, že třicet procent jim nerozumí.

A co chodci?

Ti vůbec neví, kdy mají přecházet. Je to neobvyklá situace, lidé jsou zvyklí přecházet podle barvy na semaforu a ne podle znamení policisty. Proto v tom teď mají zmatek.

Jak často si policista vyzkouší řízení křižovatky v praxi?

Když nepočítáme aktuální situaci kolem objížďky, tak několikrát do roka. Při dopravních nehodách, výpadcích elektřiny, větších zácpách, seřizování semaforů a jiných mimořádných událostech.

Máte předepsané nějaké speciální tréninky?

Trénujeme v reálu, přímo uprostřed křižovatky za provozu. Situace se cvičí pouze při studiu policejní školy někde na parkovišti. Potom se jde s poznatky ven do praxe. Ve službě už se žádnou simulací neprocvičujeme.

Jsou platné pokyny pro řidiče dostatečně zřetelné? Je to podle vás dobrý systém?

Existuje i jiný systém, a to, že se křižovatka ovládá z prostoru elektrické rozvodny. U ní stojí policista a přepíná, který směr pojede a který ne. Asi je to lepší, protože když máte čtyřproudou silnici a vnitřní pruh je zacpaný, řidiči v krajním pruhu na policistu prostě nevidí a nemají přehled.

Proč na hradišťské křižovatce stávají hned dva policisté?

Ten druhý je na zajišťování chodců, kteří jsou často neohleduplní, myslí si, že do vozovky mohou vstoupit kdykoliv. Samotný člověk by to neuřídil.

Dělá vám problém vejít doprostřed frekventované křižovatky a pohybovat se v ní?

Mně konkrétně ne. Poprvé to sice bylo zvláštní, ale postupem času si zvyknete.

A už vám někdy zatrnulo?

Stane se to. V takových případech musíte mít oči i vzadu, abyste všechno viděl (smích).