„Sice jsem už vstřebal ten prvotní šok, který přišel s oficiálními výsledky, ale když jsem slyšel název naší obce dneska znovu při vyhlášení, měl jsem se problém postavit, a to nejsem opilý. Emoce jsou ve mně obrovské. Chci poděkovat všem spolkům, bez nichž bychom to nikdy nezvládli,“ pronášel k zaplněnému sálu dolněmčanského kulturního domu v neděli 5. srpna František Hajdůch.

Právě tam se odehrálo oficiální předání cen vítězům všech vyhlašovaných kategorií soutěže Vesnice roku Zlínského kraje. Mezi hosty tak nechyběl ani Aleš Mergental, který za Velehrad převzal Zlatou cihlu za Velehradský dům sv. Cyrila a Metoděje, diplom za vedení obecní kroniky či Zelenou stuhu za péči o životní prostředí a zeleň.

Žralok - ilustrační foto.
Obětí žraloka v Egyptě je Bánovjan

Mezi oceněnými byla také obec Podolí za Duchovní a relaxační centrum, nicméně vrcholem předávání byly oslavy vítězného Dolního Němčí.

„Přeji vám, abyste se dostali v soutěži alespoň stejně daleko, jak se to podařilo valašské Kašavě, která před dvěma lety obsadila druhé místo v evropském měřítku všech obcí,“ popřál Jiří Čunek Dolnímu Němčí.

Společně pak ještě pokřtil novou knihu o Dolním Němčí. „Nejdříve jsme s přípravou knihy moc nestíhali, ale po vzoru začít na plno a postupně přidávat jsme ji dokončili zrovna k dnešku. Obsahuje spoustu historických fotografií i několik slov k nim a věřím, že se bude líbit,“ dodal František Hajdůch. Oslavy v obci pak pokračovaly celodenním programem, který završil koncert Hradišťanu a Jiřího Pavlici.

Strůčkobraní u Myslivecké chaty v Dolním Němčí
První strůčkobraní nabídlo i česnečku na studeno