Po mnohakilometrovém okruhu prošpikovaném zastávkami na zajímavých místech, hodnotitele doprovázela dvojice překladatelek, vedení Dolního Němčí i tamní zastupitelé. Cestu za neustávajících dešťových přeháněk absolvovali zpočátku schováni pod deštníky, z velké části jim však poskytoval úkryt mobilní vláček, z jehož oken si měli možnost obec prohlédnout.

Mezi trumfy, které měli Dolněmčané pro komisaře přichystané, nechyběla prohlídka místní oceněné knihovny, areálu moderní Základní a umělecké školy, výstavy zahrádkářů, mokřadového rybníčku či památníku Lucké pole, kde je výstřely ze svých mušket uvítali v oděvu mušketýrů ze třicetileté války Jan a Vojtěch Říhovi.

Na návštěvě v Lopeníku.
Péče o vesnici uprostřed Bílých Karpat není vždy snadná

Obsáhlejšího programu si pak porotci užívali v Muzeu Na Mlýně a v areálu myslivecké chaty. Na Mlýně ochutnali čerstvá povidla, která vařily členky pěveckého sboru Tetičky v tamní černé kuchyni, prohlédli si Archeologickou expozici Dolní Němčí, zazpíval jim Mužský pěvecký sbor Dolněmčané a zatančil Oldněmčan.

Finále před 18. hodinou patřilo ukázkám na místní myslivecké chatě, které zahájilo vystoupení tanečního tělesa Retrobabky.

Při minijarmarku si hosté prohlédli um místních řemeslníků, ale také jejich dovednosti, koncentrované v chutích a vůních nápojů či jídel. Nechyběla česnečka, guláš, buchty ani víno či medovina. Program vyvrcholil folklorní ukázkou Dožínek v podání více než dvou desítek krojovaných. Při ní porotci Klaus Juen s Hubertem Traunerem obdrželi od cepařek do rukou cepy a poté s přehledem prokázali, že s nimi také oni dokážou mlátit obilí.

„Zajímali se o to, jakým způsobem se u nás financují obce, o ekologii, ptali se, jak fungují spolky i na to, nakolik máme stabilní počet obyvatel. Zaujala je celá řada věcí, ze všeho nejvíc ale asi výrobce historické a folklorní obuvi Miroslav Umlauf, potěšilo je přivítání německy mluvícími děvčaty ve škole,“ řekl Deníku starosta Dolního Němčí František Hajdůch.

Papež František
Cestu za papežem na Slovensko komplikují Moravanům povinné očkování i registrace

Všude jsme viděli krásné věci

Klaus Juen na závěr poznamenal, že i se svým kolegou Hubertem Traunerem Dolní Němčí vnímají jako živou obec, plnou elánu a radosti.

„Pět hodin jsme cestovali, pořád nastupovali a vystupovali a na všech místech jsme viděli krásné věci. Moc se nám u vás líbilo. Bohužel už musíme odjet do dalšího místa, ačkoliv bychom zde velmi rádi zůstali. Doufáme v to, že se příští rok s mnohými z vás ještě uvidíme na jarním slavnostním předání ceny za Evropskou vesnici,“ řekl Klaus Juen za velkého potlesku přítomných.

Na to mu dolněmčanský starosta opáčil.

„Jsme rádi, že se vám u nás líbilo. A jak říká náš bývalý hejtman, že u nás je krásně i když je škaredě, což jste mohli poznat na vlastní kůži. Věřte ale, že nás do Hinterstoderu přijede mnohem víc, než je nás dnes tady. Máme tam zajištěno zhruba 200 míst k ubytování. Čtyři autobusy tam pojedou,“ prohlásil František Hajdůch.

Pandemie koronaviru návštěvu hodnotitelské komise soutěže o Evropskou cenu obnovy vesnice 2020 už dvakrát zhatila. Soutěž probíhá jednou za dva roky a právo přihlásit se mají vždy vítězové celostátních kol Vesnice roku. Za 13 let trvání této soutěže ještě žádná obec z naší země nevyhrála. Letos je přihlášeno 26 obcí z celé Evropy. Českou republiku bude reprezentovat Dolní Němčí jako vítěz Vesnice roku 2018 a vítěz Vesnice roku 2019 – Lipová z Ústeckého kraje.