VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dočasná starostka Podolí Perničková: Usmířit lidi bude běh na dlouhou trať

Podolí /ROZHOVOR/ – Ve svých pětašedesáti letech zažila Tatiana Perničková mnohé. Rodačka ze Slovenska nejprve vedla vlastní soukromou školu v Praze, aby se později s manželem přestěhovala na jím milovanou Moravu, konkrétně do malé obce na rozmezí Uherského Hradiště a Uherského Brodu. Posledního půl roku však nebylo Podolí místem klidu a odpočinku, jaké si s manželem na stáří představovali.

9.12.2016
SDÍLEJ:

Dočasná starostka Podolí Tatiana Perničková.Foto: DENÍK/Vojtěch Trubačík

SLEDUJEME situaci po svržení starostky Rýpalové v Podolí

Odvolání Jany Rýpalové na letošním červnovém zastupitelstvu ji nadzvedlo ze židle a společně s ostatními obyvateli chodila protestovat do ulic. Po odstoupení několika zastupitelů se navíc jako náhradnice sama dostala na obecní úřad, aby byla 2. prosince zvolena dočasnou starostkou obce, která má Podolí dovést do předčasných voleb.

Od kdy bydlíte v Podolí a odkud jste do něj přicestovala?

Do Podolí jsem se přestěhovala před deseti lety z Prahy kvůli manželovi, který na stáří chtěl odejít na Moravu. Vzpomínám si, jak jsme tehdy přijížděli na Slovácko a jakmile manžel zahlédl hrad Buchlov, řekl, že je konečně doma.

Proč jste zamířili právě do Podolí?

Spolužák mého manžela, který v té době byl v Míkovicích, mu zavolal, že jsou v Podolí pozemky na prodej, tak jsme se na ně šli podívat. Zalíbily se nám natolik, že jsme tady už zůstali.

Jak se člověk, který se před deseti lety přistěhoval do obce, kde nikoho nezná, stane jejím starostou, byť pouze dočasným? Od kdy se zapojujete do veřejného života v obci?

Je to zvláštní, ale před čtyřmi lety jsem pomohla tehdejšímu starostovi Miroslavu Křižkovi. Tenkrát byla pár měsíců před závěrem školního roku odvolána ze dne na den ředitelka místní základní školy. Vzhledem k mým pedagogickým zkušenostem a také tomu, že jsem byla volná, se mě zeptal, zdali mu pomůžu a na chvíli její funkci zastanu. Jelikož mi na dětech vždy záleželo, nenechala jsem místní základní školu ve štychu. To jsem ale nevěděla, že jsem přišla do jámy lvové.

Co se stalo?

Holky učitelky se tehdy rozhodnutím Miroslava Křižky cítily velmi ukřivděné, podobně jako tomu bylo nyní v celém Podolí, a tak mi nechtěly vydávat vysvědčení, závěrečné hodnocení, třídní výkazy, prostě nic. Narychlo jsem si je svolala a vysvětlila jim, že jejich spory s obcí jdou mimo mě, že jsem dětem přišla pomoci ukončit školní rok. Naštěstí jsme to poté dotáhli do konce.

Takže jste se už setkala se situací, kdy z nějaké veřejné instituce bylo odvoláno vedení a vy jste ho musela narychlo zaskakovat, aby mohla tehdy škola, dnes obecní úřad, zase fungovat?

Ano, mám s tím své zkušenosti. Zajímavé také je, že jsem tehdy neměla se starostou Miroslavem Křižkou žádné rozpory a vcelku solidně jsme spolu vycházeli. Tenkrát jsem neměla pocit, že by chtěli svým jednáním někomu ubližovat. Bohužel, dneska si to už nemyslím.

Výpomoc ve škole před čtyřmi lety tedy byla prvním impulsem, který vás vtáhl do veřejného života v Podolí?

Nedá se to tak říct. Už předtím jsem působila v místní školské radě, kde jsem vypomáhala tvořit několik dokumentů. V Praze jsem totiž vlastnila soukromou školu pro děti, takže jsem rozhodně měla Podolí v tomto ohledu co nabídnout.

Jak je možné, když jste bezproblémově vycházela s Miroslavem Křižkou, že jste se před dvěma lety upsala na kandidátku Alternativy pro Podolí, což byla strana vymezující se proti němu?

Neměla jsem tehdy z našeho programu pocit, že bychom šli cíleně proti Miroslavu Křižkovi. Možná vznik strany ovlivnily nějaké interpersonální vztahy na úřadě. Ty největší problémy pro nově zvolenou starostku Janu Rýpalovou totiž nastaly až po volbách. Přestože alternativa vyhrála, byl to takový danajský dar, protože musela sestavit koalici, pokud chtěla mít v zastupitelstvu většinu. Měli jsme však na výběr pouze mezi sociální demokracií v čele s Vladimírem Manou nebo Miroslavem Křižkou.

Jak se vám potom ve škole spolupracovalo s Janou Rýpalovou?

Spolupráce mezi obcí a základkou byla o mnoho lepší a Jana Rýpalová dětem opravdu přála. Najednou se začaly pořizovat počítače, notebooky, udělaly se koberce a podlahy. Jednoduše jsem si ji od nástupu do její funkce začala velmi považovat.

Přesto jste kandidovala pouze na pozici náhradníka. Proč jste se chtěla držet od středobodu dění?

Mám svůj věk a myslela jsem si, že jsem pro společnost udělala dost, takže mým záměrem bylo vše pozorovat z povzdálí. Navíc se mi tehdy začal také zhoršovat zdravotní stav, což na mé tehdejší rozhodnutí mělo nemalý vliv.

Co vás přesvědčilo, že role pasivního pozorovatele nebude dostatečná?

Bylo to osudové červnové zastupitelstvo, po němž, asi o půl druhé ráno, odvolali Janu Rýpalovou. To mě zvedlo ze židle přímo před obecní úřad. Sama jsem na zastupitelstvu byla přítomna, nicméně pozdější starosta Jaromír Hastík se svými kumpány jenom čekali, až odejdeme, aby mohli Janu Rýpalovou odvolat. Moc dobře věděli, že nejednají férově.

Jaká byla na červnovém zastupitelstvu atmosféra?

Bylo to velmi výbušné a místy až pobuřující zasedání, které navíc skončilo podrazem na obyvatele Podolí. Kdyby bylo dopředu řečeno, že hodlají starostku odvolat, a že to je z těchto a těchto důvodů, ještě by se dalo vše pochopit. Ale že nebyla respektována presumpce nevinny a kvůli pouhému obvinění odvolávali Janu Rýpalovou, to bylo neuvěřitelné.

Co jste tedy potom dělala?

To, co asi většina lidí v Podolí. Chodila jsem ulicemi protestovat, podepisovala jsem petice a prohlašovala, že taková nepravost nikomu nemůže projít.

Čím to, že jste najednou dočasnou starostskou obce?

Bylo to víceméně dílem náhody a dílem neznalosti. Já narozdíl od šedých eminencí (myšlen Miroslav Křižka – pozn. autora) nejsem znalec práva, a tak jsem při podávání rezignací v říjnu podala také svou jako náhradník. Nicméně to jsem nevěděla, že už od července mě zvolili jako zastupitelku, takže jsem jako náhradník logicky nemohla podat rezignaci. I proto nebyla uznána a já zůstala v zastupitelstvu. Nakonec se ukázalo, že budu i dočasně v čele obce. Přišla jsem k tomu jako slepé kura k zrnu.

Jaké byly vaše pocity, když jste se dozvěděla, že byste mohla dočasně obec vést?

Já jsem se nikam nedrala a nic jsem nechtěla, ale když mi to bylo nabídnuto, brala jsem to jako službu lidem, kterou, pokud to bude v mých silách, co nejsvědomitěji odvedu. O žádnou funkci však už nadále nebudu usilovat. Dočasné vedení obce tak bude mojí poslední službou veřejnosti, mojí poslední veřejnou funkcí.

Došla jste na obecní úřad po téměř půlročním vedení obce Jaromírem Hastíkem. V jakém stavu vám Podolí zanechal?

Nefungovalo zde nic a ani to fungovat nemohlo, protože jim to lidé nedovolili. V tomto smyslu bych je nechtěla osočovat z toho, že zde nic nepodnikali. Oni byli prostě ochromení občanskou aktivitou.

Očekáváte, že nastanou ze stran bývalého vedení nějaké potíže?

Neočekávám, protože mi už od šedé eminence (Miroslava Křižky) chodí dopisy. Zrovna dnes jsem dostala jeden, kde se dožaduje a zpřístupnění prostor obecního úřadu, aby nadále mohl vykonávat funkci místostarosty.

Nepodal Miroslav Křižka také rezignaci?

Podal, ale v dopise se odvolává na nějaký paragraf v zákoně o obcích. Jednoduše mě takové dopisy čekají asi pořád.

Asi se nenudíte…

Správa obce Podolí je zatím ve velmi špatném stavu. Například včera jsem musela řešit výplaty obecním zaměstnancům za měsíc říjen. Navíc nebylo ještě uděláno vyúčtování voleb, máme na úřadě kamerový systém, který stál přes třicet tisíc, přesto jej neschválilo zastupitelstvo. Abych to shrnula, každý den se na mě valí průšvih za průšvihem a příliv špatných zpráv se nezastavuje.

Jak náročné je řešit všechny problémy?

Velice. Kdybych neměla zkušenosti s řízením školy o stovce zaměstnanců, tak bych si na to netroufla.

Očekáváte od vaší funkce pouze zajištění řádného provozu obce?

Bude to mojí hlavní náplní práce. Platit výplaty, udržovat majetek Podolí, zaštiťovat kulturní akce. Jednoduše je toho dost, co je třeba zvládnout i v té běžné činnosti starosty.

Co bude v obci pro vás nejtěžším úkolem? Jak moc jsou lidé v Podolí rozhádání a panuje ještě najatá atmosféra?

Sice se převážná skupina lidí v Podolí přiklonila a postavila za Janu Rýpalovou, přesto je zde i druhá skupina lidí, kteří byli od začátku věrni Jaromíru Hastíkovi a Miroslavu Křižkovi. Usmířit je bude asi běh na dlouhou trať, protože napětí je mezi nimi stále cítit.

Snažíte se o zklidnění situace?

Už na prvním zastupitelstvu, na němž jsem vystupovala v roli dočasné starostky, jsem vyzvala k zakopání válečné sekery. Zatím jsou ale rány příliš čerstvé. Navíc zde máme takzvané hrubé pány, kteří ze svých stanovisek nechtějí ustoupit ani o píď. Ty bude velmi těžké přesvědčit o smíru.

Co pro vás předchozí půlroční období znamenalo? Jak se na to díváte nyní, s odstupem času?

Mohlo by se říct, že to byla taková ozdravná kúra pro Podolí. Jak už jsem podotkla, výsledek posledních komunálních voleb nebyl pro Alternativu pro Podolí moc pozitivní, i když je strana vyhrála. Kompromis v podobě uzavřené koalice se jí vymstil. Pokud se však zmobilizuje v květnových volbách minimálně stejný počet lidí, jaký podepisoval petice a podporoval Janu Rýpalovou, mohlo by se Podolí v příštím roce dočkat vedení obce se silným mandátem v zastupitelstvu, což by nám všem jenom prospělo.

Autor: Vojtěch Trubačík

9.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Aneta Lazorišáková, 12. 11. 2017, 1950 g, 44 cm, Jalubí
6

Nově narozená miminka na Slovácku - 47. týden 2017

Kateřinský jarmark proměnil střed Uherského Brodu na tržiště na dva dny.
17

Vánoční strom přišly rozsvítit stovky Broďanů na Kateřinský jarmark

AKTUALIZOVÁNO

Tipy Deníku, kde a jak si užít víkend

FOTOGALERIE / Vyberte si z naší nabídky kulturních, sportovních a společenských akcí. Kompletní servis akcí naleznete v tištěné verzi pátečního vydání Slováckých novin.

Dvanácté kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár Deníku pro rok 2017

FOTOGALERIE / Prsten za 15 tisíc korun od zlatnického mistra Zbyňka Zimčíka z ateliéru Filip v Uherském Hradišti a dva krásné romantické pobyty v hotelech Starý zámek Napajedla a Spa hotel Lanterna. Právě o tyto atraktivní ceny se hraje v dalším ročníku oblíbené soutěže Svatební pár Deníku.

Mladíka přemohl mikrospánek. Vůz se přetočil přes střechu

Zaklíněný v autě skončil ve čtvrtek před půlnocí třiadvacetiletý řidič BMW. K nehodě došlo mezi Uherským Brodem a Bystřicí pod Lopeníkem.

Moravská ulice v Uherském Brodě je už týden jednosměrkou

HLASUJTE V ANKETĚ / FOTOGALERIE / Komplikovaná dopravní situace, kdy v ulici parkují auta neoprávněně, přiměla město ke změně. Řeč je Moravské ulici v Uherském Brodě, jejíž část je již týden pouze jednosměrná.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT