„Převážná část mladých členů SDH pochází právě z řad hasičské mládeže ve věku od šesti do 26 let, jejíž výchovou se jen v loňském roce zabývala na deseti jednáních jedenáctičlenná odborná rada mládeže Okresního sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska (OSH ČMS) v Uherském Hradišti. Tak velký počet jednání spočíval také v tom, že v minulém roce bylo naše OSH pořadatelem krajského kola mládeže, které jsme chtěli zvládnout co nejlépe. A podařilo se to,“ konstatuje starosta OSH ČMS Václav Holásek.

Jak dále objasnil, vynikajících výsledků dosáhli v loňské sportovní sezoně mladí hasiči z Vlčnova. „V kategorii dorostenců si tamní kolektiv za posledních pět let vydobyl tři tituly mistra republiky, jednou byl stříbrný, jednou bronzový a jednou čtvrtý. Který sbor v republice se může takovými výsledky pochlubit?“ klade řečnickou otázku Holásek.

Obětavcem a nadšencem, který je dobrovolným hasičům na Slovácku skutečným příkladem v práci s mládeží, je Stanislav Moštěk, vedoucí mladých hasičů SDH Vlčnov. „Stanislav stále mluví o ostatních a děkuje všem okolo, ale já si myslím, že právě on je tou hybnou silou, která dokáže všechny vyburcovat k mimořádným výkonům a k aktivní činnosti,“ odtajnila předsedkyně jedenáctičlenné okresní odborné rady mládeže Naděžda Dyčková, která se práci s hasičskou mládeží věnuje čtvrt století.

Dost často ale slýchá ze strany některých hasičů na Slovácku, že SDH Vlčnov má ve svých řadách hodně dětí a mládeže, finanční prostředky, podmínky a prostory k práci, podporu a kdovíco všechno ještě.

„Ano, mají to všechno! Ale na začátku měl i tento sbor jen to, co máme ve sborech my ostatní. Jediný rozdíl je v tom, že svoji chuť a nadšení proměnili pod vedením Stanislava Mošťka ve skutky. Stálo a stojí to ale spoustu energie, volného času na úkor rodiny, ale je to i neustálé jednání s lidmi. S lidmi ve sboru, ale i s těmi, kteří nás někdy dokáží pořádně nazlobit. Stanislav Moštěk, který je v práci s mladými hasičskými zálohami pro SDH v okrese, naši odbornou radu mládeže i pro mě velkou inspirací, si tedy zaslouží velký dík,“ prohlásila Dyčková.

„Mám radost z toho, že na Slovácku je velmi aktivní nejen Klub zasloužilých funkcionářského hasičstva, první tohoto druhu v republice, ale také ty mladé hasičské zálohy,“ nešetřil chválou Stanislav Juřena, vedoucí Klubu zasloužilých hasičů Zlínského kraje.

Přečtěte si také:

Rarita: vlčnovští hasiči se připravují na olympiádu