VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrovolní hasiči dostali cisterny i čerpadla

Zlínský kraj – Ne jako životní profesi, ale jako potřebnou službu svým sousedům a blízkým si lidé volí členství v dobrovolných hasičských sborech. Ve Zlínském kraji jich bylo v loňském roce registrováno tři sta osmdesát.

26.3.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

„Uplynulý rok znamenal pro jednotky sboru dobrovolných hasičů o více než sedm procent více výjezdů než v roce 2008,“ vyčíslil mluvčí hasičů Zlínského kraje Ivo Mitáček. Celkem jich tak loni bylo více než dva tisíce.

Největší podíl na zvýšeném počtu zásahů dobrovolníků podle něj činí technická pomoc při živelních pohromách, jako je například odstraňování spadlých stromů či čerpání vody.

V loňských výjezdech podle Mitáčka již opětovně dominuje jednotka Hasičského sboru města Rožnova pod Radhoštěm. „Ta svou pomocí převyšuje i některé stanice profesionálních hasičů Zlínského kraje,“ poznamenal. Za rok 2009 vyjeli rožnovští dobrovolníci celkem tři sta sedmkrát.

„Druhou nejčastěji vyjíždějící stanicí byla jednotka hasičů z povolání města Zlín, stanice Prštné, se sto třinácti zásahy,“ doplnil. Pomyslnou třetí příčku obsadila jednotka dobrovolných hasičů z Holešova s třiadevadesáti zásahy.

V řadě dalších případů dobrovolné jednotky povolány nebyly. „Jednalo se totiž o typy událostí, ke kterým nejsou jednotky obce určeny. Byly to například dopravní nehody, chemické havárie či technicky a odborně náročné zásahy,“ vysvětlil Mitáček. Jejich účast by podle něj nebyla přínosem, jelikož by například dorazily pozdě.

Kdy naopak byly jednotky dobrovolných hasičů v loňském roce pravidelně povolávány byla pomoc při požárech objektů a budov na území obce nebo při plošných požárech například v lesích, na loukách a v polích. „Důvodů je hned několik. Prověření funkčnosti jednotky a její akceschopnost, nezastupitelná role při kyvadlové dopravě vody i do nepřístupných míst a stejně významné dohašovací a likvidační práce,“ vyjmenoval mluvčí krajského sboru. Důležitá je podle něj také dohledová služba po požárech či pomoc svým spoluobčanům při dalších lidských neštěstích jako například povodních, větrných smrštích či sněhových kalamitách.

INFOGRAFIKA
#nahled|https://g.denik.cz/55/de/2603_zl_zasahy_hasicu_cmyk_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/55/de/2603_zl_zasahy_hasicu_cmyk.jpg|Infografika#

Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje podporuje dobrovolné jednotky například bezúplatnými převody zásahové techniky a vybavením.

„Za loňský rok byl dohodnut převod majetku za rekordních dvanáct a půl milionu korun oproti čtyřem a půl milionu za rok předchozí,“ vyčíslil Mitáček. Jednalo se především o speciální zásahové automobily, elektrocentrály, čerpadla, ale například také člun či přívěs.

Na vybavení jednotek dobrovolných hasičů významně přispívá také Zlínský kraj. „Letos poskytneme obcím dotace ve výši přes šest milionů korun. Určeny jsou na vyrozumívací a varovné systémy i materiální vybavení jednotek sborů dobrovolných hasičů,“ sdělil mluvčí kraje Milan Plesar.

Pořízení a modernizace varovných systémů budou podpořeny ve třinácti obcích celkovou částkou bezmála dvou milionů korun.

„Žádost k nám doručilo celkem pětadvacet starostů obcí. Jsou to totiž právě oni a hasičské záchranné sbory, kteří podle zákona odpovídají za včasné vyrozumění a varování občanů v případě vzniku nebezpečí či ohrožení,“ vysvětlil Plesar.

Na nákup a opravy věcných prostředků dobrovolných jednotek přesáhne krajská dotace čtyři miliony korun. Tu si mezi sebe rozdělí třiatřicet obcí.

„Finance primárně směřujeme k nákupu a opravám cisternových automobilových stříkaček a zásahových dopravních automobilů,“ konkretizoval hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák. Dotace podle něj poputují také na nákup motorových stříkaček, kalových čerpadel a osobních ochranných zásahových pracovních prostředků.

Autor: Gabriela Dvorníková

26.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Poryv větru převrátil na obchvatu Bánova návěs nákladního vozu. K události došlo v pondělí 11. prosince kolem půl desáté dopoledne.
2

Vítr u Bánova převrátil návěs kamionu

Ilustrační foto

Vítr v Bojkovicích přetrhal elektrické vedení, školáci se neučili

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Nedakoňské srnky slavily jubileum pořadem Pod peřinou

FOTOGALERIE / Vkládají-li sudičky lidem do kolébky nějaká osudová rozhodnutí, tak v případě členek pěveckého sboru Nedakoňské srnky, který v sobotu slavil desáté výročí od svého vzniku, to udělaly bez váhání.

Může být hlavní uzel pro novou MHD v Uherském Hradišti na Všehrdově ulici?

ANKETA/ Myslíte si, že hlavní uzel pro novou MHD v Uherském Hradišti může být na Všehrdově ulici v blízkosti hlavní křižovatky, kde by mezi Střední uměleckoprůmyslovou školou a bankou ČSOB mělo denně projet více než 400 spojů? Hlasujte v anketě.

Vzpomínka na Plocína

Už více než rok uplnynul od chvíle, kdy odešel do veslařského nebe Michal Plocek.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT