Kostelanští mu drželi palce, aby čáp, který dostal název Pepin, opět přivedl se svou družkou na svět mladá čápata a koloběh života a přírody tak došel naplnění. Na svět přišli v hnízdě tři čápata.

Předloni i loni ale přišlo v hnízdě na elektrickém sloupu v centru obce po čtyřech čapích mláďatech. Jedno z těch loňských ve žňovém čase ale uhynulo.

„Aby čapí mláďata měla se svou matkou ke svému životu větší komfort, čáp si předloni začal stavět bez povolení obce a elektrikářů druhé hnízdo z drnů a větví na elektrickém sloupu zhruba o pětadvacet metrů dál,“ informoval starosta Kostelan Pavel Duda.

Domácí hospic Antonínek slavil výročí na Svatém Antonínku
Domácí hospic Antonínek slavil výročí na Svatém Antonínku

Čapí rodinka hnízdí v bezpečné výšce, ale sloupy elektrické vedení jsou nebezpečné pro čápy i vedení. Podle ornitologů ohrožují čápy jak kolize s dráty elektrického napětí, tak i riziko úrazu elektrickým proudem při dosednutí na sloupy, které elektrickému vedení poskytují oporu.

„Čápi bílí rádi hnízdí na přehledném místě, z něhož mají dobrý rozhled do okolí. Jako vhodné se tak jeví v krajině sloupy elektrického vedení nebo třeba stožáry. Čápi ale velmi snadno dráty přehlédnou, zejména za mlhy. Pro čápata, která se učí létat, jsou elektrické dráty značným smrtelným nebezpečím,“ potvrdil jeden z ornitologů.