Doboví trapeři, z nichž nejmladší byl patnáctiletý David Holzner, prožili část víkendu také na střelnici Okresního mysliveckého spolku Uherské Hradiště, a to mezi obcemi Velehrad a Salaš. Už čtyři roky jezdí na setkání s partou věkově starších nadšenců, která oživuje historii a usiluje o to, aby se přiblížila době, jenž je přitahuje. „Dnes jsem si tu mohl poprvé zastřílet pod dozorem mého táty z vlastní křesadlové zbraně na cíl vzdálený padesát metrů," svěřil se s nadšením David, oděný do uniformy francouzského vojáka.

Jeho táta, sedmačtyřicetiletý David Holzner, se pochlubil, že si na střelnici zastřílel z křesadlovky s velkým vývrtem, která se používala za krále Ludvíka XV. „Všechny zbraně, které ke střelbě používáme, jsou testované. Jejich cena se pohybuje od patnácti do pětadvaceti tisíc. Uniformy si šijeme buď sami, nebo si je necháváme šít u krejčích případně babiček," prozrazuje s pousmáním Radek Holzner, který se kdysi zabýval westernem.

Traper Miro Dužík Rys z Trenčína, který se zabývá historií kolonií v Severní Americe víc než dvacet let, se svěřil, že léta byl myslivcem, inklinoval k historickým zbraním, ale také se věnoval sportovní westernové střelbě. „Být členem této party nadšenců, je balzám na duši. Jsou v ní lidé, kteří mají stejné zájmy jako já. Máme se o čem bavit na technické i společenské úrovni," svěřil se s nadšením Miro Dužík.

Od Buchlova dorazil pěšky na střelnici u Salaše v oděvu Skota Jan Bábek z obce Hraničné Petrovice na Olomoucku. „Těším se, že si tu zastřílím s ostatními kolegy z křesadlových zbraní na siluety zvířat a zasoutěžím si i v jiných zajímavých disciplínách," shrnul stroze část dostaveníčka občan z malé obce na úpatí Nízkého Jeseníku.