Adámkovi však lékaři diagnostikovali mozkovou obrnu, která postihla všechny čtyři končetiny i psychomotorický vývoj.

„Máte dvě stejně staré děti. Ten rozdíl prostě každý den pozorujete, máte srovnání,“ říká maminka Dagmar.

Dnes pravidelně navštěvují rehabilitace. Adélka se o brášku vzorně stará. Celá rodina mu přeje jediné – soběstačnost.

Adámkovi byl už v raném věku operován hydrocefalus (zvýšené hromadění mozkomíšního moku v dutinách mozku – pozn. red.). Rovněž musel podstoupit operaci sítnice. Průvodním jevem mozkové obrny, která ho postihla, je spasticita (porucha motoriky – pozn. red.).

Kvůli zvýšenému svalovému napětí, ochromujícímu Adámkovy končetiny, je nezbytné pravidelně rehabilitovat.

 

„Odmalička jsme s ním cvičili Vojtovu metodu a navštěvujeme intenzivní rehabilitace, které mu opravdu pomáhají,“ vypráví paní Dagmar.

Ve Zlíně, na nově otevřené neurorehabilitační klinice absolvovali už několik terapií. Tu poslední dokončili nedávno a od cvičení je neodradila ani sílící druhá vlna koronaviru.

„Nebáli jsme se, viděli jsme, že je tam čisto a bezpečno. Pro nás jsou rozhodující velké posuny, co Adámek díky cvičení s fyzioterapeutem dělá. Takových výsledků bychom sami doma nedocílili,“ říká Dagmar.

Její syn na klinice navštěvuje hodiny fyzioterapie, ergoterapii a zamiloval si speciální senzomotorickou místnost Snoezelen.

„Miluje světýlka a všechny ty látkové hračky nebo zvukové vjemy. Snoezelen ho fascinuje a vždycky, když v klinice Axon končíme čtyřhodinovou terapii, je neskutečně uvolněný a spokojený. Spasticita báječně polevuje,“ přiznává Adámkova maminka, která doma pouští synovi relaxační hudbu z přírody, kterou má moc rád. 

Kromě rehabilitací Adámek plave a podle slov paní Dagmar se spolu se sestrou dívají na pohádky, nejlépe animované.

„Adélka je jeho parťačka, dokáže se o něj postarat. Ráda mu čte a se vším mu pomáhá. Mají ještě starší sestru, té je sedmnáct,“ dodává maminka.

Když byl Adámek menší, vozil se ve speciálním kočárku. Později měl chodítko, ze kterého však vyrostl a potřeboval by nové. Intenzivní rehabilitace jsou pro rodinu také finančně náročné. Obrací se proto na veřejnost s prosbou o pomoc.

Podpořit Adámka lze na dárcovské platformě Donio.cz nebo prostřednictvím sbírkového účtu 2801756480/2010 s variabilním symbolem 30155.