Z těchto dat vyplývá, že v našem regionu je nejvíce kandidátů z řad živnostníků.

Ve všech našich 73 obcích jde o 369 uchazečů, což činí 10,12 procent.

V rámci porovnání Zlínského kraje jsou živnostníci v našem regionu druhou nejpočetnější udávanou profesí, nejvíce jich kandiduje ve vsetínském okrese 11,49 procent z celkového počtu.

Podle jednoho z uchazečů - jsou živnostníci zastoupeni mezi adepty na zastupitele ve větší míře proto, že si více uvědomují, co se děje v politice a mají čas se tím zabývat.

„My máme na tyto věci více času. Běžní lidé jsou zadlužení od mladých až po starší, tak se nedivím, že jsou znechucení politikou,“ uvedl Deníku šestapadesátiletý fotograf Ivan Láska, který kandiduje za ANO v Uherském Brodě.

Dodává, že důvodem jeho kandidatury je snaha dosáhnout změny.

„Chtěl bych, aby si ty pozice nedrželi pořád jen ti samí lidé. Myslím, že když jsou ve svých funkcích dlouho, jsou odtržení od reality,“ sdělil živnostník.

Pomyslnou druhou příčku nejvíce zastoupených profesí zabírají senioři.

V rámci kraje se jich však o místo v zastupitelstvu uchází nejvíce právě v uherskohradišťském okrese, celkem 353.

Z celého počtu uchazečů je to 9,68 procent, což převyšuje všechny další regiony Zlínského kraje.

Největší procentuální rozdíl lze vidět v porovnání přímo se Zlínem, kde senioři zastupují necelých šest procent ze všech kandidujících.

Jedním z uchazečů z řad seniorů je také muž z Uherského Brodu.

„Kandiduji do brodského zastupitelstva města už počtvrté, poprvé však jako důchodce. Důvod, proč jsem se nechal zapsat na volební kandidátku Nezávislých je to, abych přispěl k dalšímu rozvoji našeho města,“ řekl Deníku pětašedesátiletý Rostislav Rajchl.

Nemá však přehnané ambice, neboť kandiduje až z osmnáctého místa.

Dalším hojně zastoupeným povoláním mezi zastupitelskými kandidáty jsou učitelé.

Celkový počet 241 učitelů a učitelek činí na Slovácku 6,61 procent ze všech kandidujících.

Podobně to mají i v dalších okresech Zlínského kraje, až na kroměřížský region, kde se kantorů do volebního klání zapojilo téměř o stovku méně a z celkového počtu zastoupili 5,91 procent.

V nejmenší míře se podle analýzy Deníku rozhodly kandidovat maminky na mateřské dovolené, jejichž počet zabírá pouhých 0,47 procent.

Hned za nimi následují hasiči, kterých se do bitvy o zastupitelský post na Slovácku zapsalo 23, což je 0,63 procent.

Mezi uchazeči nalezneme také lékaře, zdravotní sestry, techniky, dělníky, řidiče, starosty a místostarosty, ale také studenty.

Autor: Pavel Bohun, Jana Blahošová